Śląskie Trendy

Rajza po Kato vol. 5

Co tak naprawdę znaczy słowo gruba? Dlaczego gumiklyjzy są tak smaczne?  Do czego służy klopsztanga? Każdego, kto chciałby się tego dowiedzieć, zapraszamy na piątą odsłonę projektu Rajza po Kato. Ta baaardzo „śląska” wystawa, połączona z prezentacją prac laureatów konkursu „Moje Kato”, zostanie otwarta już 26 czerwca w Galerii 138 m w Katowicach!

„»Po śląsku i o Śląsku« to ostatnia wystawa realizowana w ramach projektu Rajza po Kato. Ponad 100 metrów sztuki, które udało nam się pokazać na płocie wokół budowy Supersamu stanowi opowieść inspirowaną Śląskiem, Katowicami i mieszkańcami tego regionu. Każdy rozdział tej opowieści, każda wystawa przybliża nas do poznania tego wyjątkowego miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, rodząc nowe, niezwykle ciekawe jutro” – mówi Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, organizatora projektu.

Tym razem w plenerowej Galerii 138 m przy ulicy Piotra Skargi 6 zostanie zaprezentowany słownik, który w nietypowy sposób, za pomocą słów i grafiki opisuje Śląsk. „Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż tradycyjny słowniczek polsko-śląski czy istniejące już tego typu rozmówki” – podkreśla Joanna Furgalińska, współtwórczyni wystawy i absolwentka katowickiej ASP, która w swoich pracach często sięga po lokalne inspiracje. Artystka wybrała dziesięć słów, które jej zdaniem najlepiej mówią o Śląsku i po śląsku. Wśród nich są takie terminy, jak: hajmat, familok, gruba, Hanys. „Słowa te oddają specyfikę regionu, mówią o jego historii, kulturze i mieszkańcach, uciekając od stereotypów, traktatów czy laurek” – wyjaśnia Joanna Furgalińska. Na wystawie śląskie słowa-klucze mają swoje graficzne odpowiedniki. Słownik zilustrowała Ewa Kucharska, autorka publikacji Śląskie mity, przedstawiającej nowe graficzne wizje tradycyjnych bohaterów lokalnych legend. „Zapraszamy do zwiedzania wystawy, lektury słownika i tworzenia własnej listy terminów, które najlepiej, Waszym zdaniem, mówią o Śląsku” – dodaje autorka słownika.

Rozstrzygnięcie konkursu „Moje Kato

Opowieść o Śląsku w Galerii 138 m uzupełni także prezentacja prac laureatów konkursu fotograficznego „Moje Kato”. Wybrane prace to subiektywne impresje, które, zdaniem jury, najbardziej oddają ducha współczesnych Katowic. Na zdjęciach można zobaczyć fotograficzne portrety architektury, mieszkańców i lokalnych miejscówek. Wystawa stanowi zaproszenie do odwiedzin Katowic i spojrzenia na nie w nowy sposób.

Laureaci:

I miejsce: Weronika Twardowska

II miejsce: Krzysztof Górny

III miejsce: Wojciech Radwański (Ra2wański)

Wyróżnieni:

Anna Bala, Arbacki Emigrant, Łukasz Furczyk, Marek Locher

Motyle” warsztaty

W ramach piątej odsłony Rajzy po Kato odbędą się również familijne warsztaty pod hasłem „Szmaterloki, czyli motyle”. W niedzielę 28 czerwca w godzinach 11–13.30 podczas Przystanku Śniadanie dzieci wraz z rodzicami będą wspólnie tworzyć barwne motyle.  „Chcemy zwrócić uwagę na przestrzeń relaksu i odpoczynku w kulturze Górnego Śląska. Na bliski kontakt Ślązaków z naturą. Być może praca w ciężkich warunkach podczas procesów wydobywczych, jak i produkcji, rodziła ogromną potrzebę piękna i natury? Przejawem tego były m. in. słynne ogródki przy kopalniach i familokach czy Park Śląski, dedykowany spędzaniu wolnego czasu i rozrywce. Pójdziemy tym tropem, wykorzystując ornamenty typowe dla dawnego dizajnu Śląska, stworzymy współczesne i nowoczesne zdobienia” – zachęca prowadząca zajęcia Ewa Kokot.

Wstęp wolny, miejsce: Park Powstańców Śląskich

Rajza po Kato na OFF Festivalu

Już teraz organizatorzy Rajzy zapraszają na OFF Festival, podczas którego odbędzie się oficjalna premiera przewodnika Rajza po Kato, wieńczącego projekt. Szczegóły wydarzenia będą dostępne w drugiej połowie lipca.

PO ŚLĄSKU I O ŚLĄSKU to piąta odsłona projektu Rajza po Kato, którego mecenasem jest

DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin

Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

W ramach realizowanych do jesieni 2015 roku akcji Rajza po Kato specjaliści i twórcy prowadzą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Główną rolą nas oraz zaangażowanych w projekt postaci jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Zwieńczeniem dwuletniej Rajzy po Kato będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach pod tym samym tytułem. Premiera publikacji odbędzie się podczas OFF Festivalu w dniach 7-9 sierpnia 2015.

fb/rajzapokato

rajzapokato.natemat.pl

griffin-artspace.com

@2015

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl