Śląskie Trendy

Psie serce – kolejna premiera w Teatrze Miejskim

Piątą premierą Teatru Miejskiego w Gliwicach będzie adaptacja znakomitego opowiadania Michała Bułhakowa, w którym odnajdziemy charakterystyczne dla autora „Mistrza i Małgorzaty” poczucie humoru oraz połączenie wątków fantastycznych z wnikliwym portretem psychologicznym bohaterów.

Psie serce” jest opowieścią o wybitnym naukowcu, profesorze Preobrażeńskim, który zajmuje się odmładzaniem pacjentów. Kiedy znajduje na śmietniku psa Szarika, postanawia przeprowadzić na nim eksperymentalną operację. Zamienia go w człowieka, który miotany jest między różnymi rodzajami ubezwłasnowolnienia – społecznego, kulturowego czy politycznego. Zagarnięty przez rewolucję naiwnie walczy o wolność. Jak w znanym motywie z historii o Frankensteinie eksperyment wymyka się spod kontroli.

Powstały w latach 20. ubiegłego wieku tekst „Psiego serca” zaskakująco współcześnie brzmi w dzisiejszych czasach. Bułhakow, choć operuje językiem dowcipnym i groteskowym, zadaje pytania: na ile nasza kultura podszyta jest pogardą dla innych? Na ile usprawiedliwia przemoc? Być może idea równości na zawsze pozostanie utopią?

 Figura psa może być metaforą wszystkich istot słabszych i pogardzanych, obrazem natury bezceremonialnie zagarniętej przez naszą cywilizację, jak i kultur uznanych za „niższe”. Z człowieka też niejednokrotnie robiono „zwierzę eksperymentalne” i zjawisko to nie należy jedynie do przeszłości. To mogłaby być historia żebraka, bezdomnego, uchodźcy z krajów trzeciego świata, któremu na siłę wszczepiono mentalność Zachodu – Krzysztof Rekowski.

Inscenizacja oparta została na intrygującym pomyśle scenograficznym, którego elementem jest widownia umiejscowiona na Dużej Scenie, w bliskości miejsca gry aktorów.

PREMIERA 7 kwietnia (piątek), godz. 19:00

8 kwietnia (sobota), godz. 19:00

9 kwietnia (niedziela), godz. 18:00

28 kwietnia (piątek), godz. 19:00

29 kwietnia (sobota), godz. 19:00

30 kwietnia (niedziela), godz. 18:00

Premiera odbędzie się na Dużej Scenie przy ul. Nowy Świat 55/57

Wystąpią: Karolina Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kabus, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Maj, Michał Wolny, Ewa Wyszomirska (projekcja wideo), Waldemar Kotas (projekcja wideo)

 

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl