Śląskie Trendy

Przystanek Żory: Zagra Nocny Kochanek, Zenek i inni

11 i 12 sierpnia w Żorach (woj. śląskie) odbędzie się impreza plenerowa, która przez bywalców została okrzyknięta najpiękniejszym festiwalem na Śląsku! Wszystko to za sprawą nie tylko wybitnych zespołów na scenie i niesamowitej atmosferze, ale też atrakcji dla całych rodzin i specjalnej strefie kulturalno-edukacyjnej z prelekcjami, wywiadami i warsztatami. Gwiazdami tegorocznymi festiwalu będą Zenek, Nocny Kochanek, Virgin Snatch, Lustro oraz Proletaryat. A to nie koniec!


To już trzecia edycja lokalnego festiwalu muzycznego pod nazwą Przystanek Żory. Na scenie zaprezentuje się aż 16 zespołów, a w strefie zlokalizowanej przy hali sportowej odbędą się warsztaty artystyczne, wystawy oraz ciekawe wywiady z zaproszonymi gośćmi. Oprócz tego dla wszystkich zainteresowanych dostępne będzie pole namiotowe, w którym za darmo będzie można rozbić namiot z widokiem na scenę. Warto dodać, że sama impreza jest bezpłatna, a za jej organizację odpowiada specjalnie powołane w tym celu Stowarzyszenie „Przystanek Żory” zrzeszające mieszkańców Żor, którzy od lat działają społecznie na rzecz miasta.

Niech rządzi i rock’n’roll!

Docelowo na scenie zagra 16 zespołów, co gwarantuje już porządną dawkę rock’n’rolla! Zagra między innymi The Bad Sleep Well, który grał na poprzedniej edycji i wygrał nagrodę publiczności pod wdzięczną nazwą „Bryła Wungla”. Nie zabraknie również miejskich zespołów jak Sari Ska Band czy zespół Krzyk. Jako gwiazdy wystąpią: Nocny Kochanek, Lustro, Proletaryat, Virgin Snatch oraz Zenek. Czas między koncertami wypełnią liczne licytacje, w których będzie można wygrać nagrody sponsorowane przez żorskie firmy.

Koncerty rozpoczynają się już w godzinach południowych i potrwają do wieczora. Pełen program można sprawdzić na stronie wydarzenia: www.przystanekzory.pl

Zabawa dla rodzin i nie tylko

Przystanek Żory łączy ludzi, niezależnie od gustu muzycznego. Ci, którzy nie czują się na siłach, aby skorzystać z uczty muzycznej, mogą skorzystać z atrakcji Strefy ZPT (Zobacz! Posłuchaj! Twórz!), w której odbędą się ciekawe wywiady z równie ciekawymi gośćmi, a także animacje i zajęcia dla dzieci i nie tylko. Z przykładowych gości można wymienić Mariusza Urbanka, który urodził się z głębokim porażeniem mózgowym, a dzięki rehabilitacji dzisiaj aktywnie uprawia sport oraz zdobywa górskie szczyty, realizuje się również zawodowo – zajmuje się projektowaniem i administracją stron internetowych. Ponadto odbędzie się rozmowa z podróżnikami na motorach, Zbigniewem Tarnawskim i Tomaszem Zamysłowskim z grupy Śląska Moto Gymkhana. Odbędą się również warsztaty „Live Dub Mix”, czyli jamajska technika miksowania dźwięku w czasie rzeczywistym poprowadzone przez Dawida Krótkiego.

Nie zabraknie również wystaw stałych, jak wystawa grupy fotograficznej Full Frame, z której prace zostaną przeznaczone na licytację na cele charytatywne. Oprócz tego wystawa Wojtka Kazimierczaka pt. „Malarstwo. Rzeźba. Rysunek” oraz Łukasza „Alchemika” Szymańca ze sztuką użytkową, rękodziełem i upcyclingiem.

Będzie możliwość oddania krwi, dzięki akcji krwiodawstwa zorganizowanej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Autobus do pobierania krwi stanie na parkingu hali MOSiR w niedzielę, 12 sierpnia w godzinach 11.00-16.30 na parkingu pod halą żorską.

Z dodatkowych atrakcji nie sposób wymienić imponującej Eksplozji Kolorów, która odbędzie się aż trzy razy w ciągu dnia, co ma symbolizować trzecią edycję festiwalu. To nic innego, jak wyrzut kolorowych proszków holi w rytm muzyki i prawdziwy festiwal przyjaźni i radości. Nie zabraknie również strefy dla dzieci, którą przygotowują Tulimamy z Żor we współpracy ze Stowarzyszeniem Śląsk w Chuście – będzie można porozmawiać o zaletach noszenia dzieci w chustach, a także skorzystać z wielu przygotowanych gier i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.

Darmowe pole namiotowe dla wszystkich

Festiwal trwa dwa dni i nie trzeba się martwić o nocleg. Organizatorzy zapewniają darmowe pole namiotowe w specjalnie wyznaczonej strefie z widokiem na scenę. Co roku do Żor z okazji festiwalu przyjeżdżają ludzie między z całej Polski, między innymi Częstochowy, Leszna i Poznania. Podczas drugiej edycji przybyło prawie 500 osób! W tym roku, zgodnie z ankietą przeprowadzoną na oficjalnym fanpage’u wydarzenia, frekwencja będzie powtórzona!

Osoby, które chcą rozbić namiot, otrzymają opaskę festiwalową, która upoważnia ich do skorzystania z pryszniców w pobliskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za opłatą 5 zł. Na terenie festiwalu dostępna będzie również gastronomia i sanitaria, zatem żaden Przystankowicz nie musi się martwić o swoje potrzeby.

Jak narodził się Przystanek Żory

Pomysł na Przystanek Żory narodził się w 2016 roku, kiedy to dziennikarz „Gazety Wyborczej” w swoim artykule o Ewie Swobodzie, bijącej rekordy biegaczce z Żor, napisał, że pochodzi ona z Żor, gdzie co roku odbywa się słynny Festiwal Woodstock [a odbywał się w Żarach – przyp. red.]. Nie była to pierwsza tego typu pomyłka, zatem mieszkańcy z początku żartowali z tego, a potem stwierdzili, że może to najwyższa pora taki festiwal w Żorach zrobić. I zrobili to z wielkim rozmachem! Na pierwszej edycji bawiło się łącznie 8000 osób, a na scenie zaprezentowała się nawet taka gwiazda jak Pro-Pain z Nowego Jorku, nie wspominając o polskich gwiazdach jak Oberschlesien czy Closterkeller.

Baw się i wspieraj!

Przystanek Żory to inicjatywa społeczna , w której organizację zaangażowani są sami mieszkańcy. Koszty organizacyjne pokrywane są wyłącznie z datków oraz ze sponsoringu. Aby wydarzenie mogło przebiec sprawnie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, niezbędne jest wsparcie finansowe. W tym celu uruchomione zostało specjalne konto, na które można wpłacać datki.

Dane do przelewu:

Stowarzyszenie Przystanek Żory

Numer rachunku (bank BGŻ): 47160014621838887920000001

Tytuł wpłaty: Darowizna na Festiwal Muzyczny „Przystanek Żory”

Organizatorom udało się pozyskać dofinansowanie na realizację zadania publicznego. Festiwal muzyczny „Przystanek Żory” – III edycja jest finansowany ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Żory w ramach konkursu 6/2018 na rzecz mieszkańców miasta Żory w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego nr 1c.

PROGRAM DUŻEJ SCENY

11 sierpnia, sobota:

14:00 Eksplozja Kolorów

14:10 The Bad Sleep Well

15:25 Dance On Glass

16:15 Gravity Off

17:00 Eksplozja Kolorów

17:05 The Djangos

18:00 Animations

19:00 Opus Magnum

20:00 Eksplozja Kolorów

20:00 Virgin Snatch

21:30 Proletaryat

 

12 sierpnia, niedziela:

13:00 Eksplozja Kolorów

13:10 ROOG

13:55 Krzyk

14:45 Alicetea

15:30 Eksplozja Kolorów

15:40 Jack Crusher

16:35 Sari Ska Band

17:30 Eksplozja Kolorów

17:35 Zenek

19:05 Lustro

20:30 Nocny Kochanek

 

JAK DOJECHAĆ

Park Cegielnia, Żory: GPS: 50.043439, 18.680719

W aplikacjach najlepiej wybrać adres Skatepark MOSiR, ul. Folwarecka 3, ponieważ mieści się on na terenie Parku Cegielnia, Żory (woj. śląskie).

UWAGA! Niektóre GPS-y podają błędne lokalizacje jak ulicę Cegielnia w Żorach czy ulicę Cegielnianą w Suszcu. Miejsce imprezy znajduje się niemal w samym centrum miasta Żor i najlepiej kierować się właśnie do centrum.

Z centrum oraz z PKS na teren imprezy jest 15 minut spacerem (1,5 km).

W Żorach działa bezpłatna komunikacja miejska. Przy Parku Cegielnia znajduje się przystanek Wodzisławska Basen (drugi przystanek od PKS): http://zory.trasownik.net/

Przydatne linki:

Facebook fanpage: https://www.facebook.com/PrzystanekZory/

Facebook wydarzenie: https://www.facebook.com/events/177129769684559/

Strona www: www.przystanekzory.pl

Fot. PiotrFornal/www.przystanekzory.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl