Śląskie Trendy

Prawdziwych geniuszy poznamy w Forum

W sobotę (18 listopada), od godz. 14:00 do 19:00 w gliwickim Centrum Handlowym Forum odbędzie się Forum Tech, przygotowane we współpracy z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Będzie okazja do poznania genialnych projektów studentów gliwickiej uczelni.

Na stoiskach zaprezentowane zostaną m.in. sławne już na cały świat energooszczędne pojazdy: MuSHELLka i HydroGENIUSS. To niezwykle tanie w użytkowaniu bolidy, będące prototypami zespołu studenckiego SmartPower.

Studenci pokażą także fotografię Schlierena: specjalistyczną metodę wykonywania zdjęć, obrazów i filmów smug powietrza o lokalnie zmienionym współczynniku załamania światła, które w normalnych warunkach jest niedostrzegalne dla człowieka.

– Pasjonująco będzie też na stanowisku wyposażonym w dwie specjalne kamery z filtrami UV i IR. Można dzięki nim zaobserwować, jak skóra pochłania ultrafiolet, w jaki sposób okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy oraz jak kremy z filtrami chronią naszą skórę. Również zaobserwować naczynia krwionośne w dłoni czy też absorpcję światła podczerwonego w różnych materiałach – wyjaśniają pomysłodawcy wydarzenia.

W programie znalazły się także interaktywne pokazy. Przybliżą one m.in.zasady działania ogniw wodorowych, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych oraz ogniw Peltiera.

Na gości wydarzenia czekają też intrygujące warsztaty poświęcone  slangowi angielskiemu ze szczególnym uwzględnieniem slangu stosowanego w komunikacji internetowej i esemesowej, a także oparte na zabawie zajęcia z języka angielskiego skierowane do najmłodszych uczestników Forum.

Uzupełnieniem całości będzie wystawa wypożyczona z Goethe-Institut Warszawa pod tytułem „Kraj wynalazców i odkrywców – Niemcy” + quiz dla zwiedzających.

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl