Śląskie Trendy

Pola Dwurnik – „Spotkaj artystkę / Meet the Artist”

Wystawa Poli Dwurnik prezentuje wybór prac artystki z ostatnich kilku lat, w tym wiele wcześniej niepokazywanych. Motywem przewodnim wystawy „Spotkaj artystkę”/„Meet the Artist” jest – jak sugeruje to tytuł – sylwetka samej artystki, obecnej nie tylko jako autorka, lecz także jako bohaterka wielu prac.

Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na przedstawieniach Królowej Anglii Elżbiety I. Niezwykła, skomplikowana symbolika i wyszukana, dekoracyjna forma tych portretów od lat fascynują polską artystkę. Na wystawie prezentowane są obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety – zarówno olejne na płótnie, jak i szybko szkicowane na papierze z cyklu „Instagram Self-Portrait Series”, czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco. Inną odsłoną autoportretu są dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych, niezwykłych spotkaniach z innymi polskimi twórcami – artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim.
Wystawa prezentuje również teledyski zespołu Cosmic Parrot – muzycznego wcielenia Poli Dwurnik, m.in. znana animacja „Lekarz” – nawiązanie do piosenki Pink Floyd „Another Brick in the Wall” czy nakręcona w Australii hip-hopowa autoafirmacja „Ama Painter”. Dopełnieniem całości jest ekspozycja oryginalnego stroju artystki – element performansu z 2013 roku – dworska suknia z motywami z jej obrazów.

Kurator wystawy – Agata Smalcerz

Wernisaż – piątek, 18 maja, godz. 18.00

Po wernisażu, o godz. 19.00

Koncert Cosmic Parrot – projektu muzycznego Poli Dwurnik z muzyką improwizowaną multiinstrumentalisty Mateusza Franczaka.

Noc Muzeów, sobota, 19 maja, godz. 21.30

„Dziewczyna na płótnie” – spotkanie z Polą Dwurnik

Artystka opowie o swoich różnych wcielaniach: malarki, rysowniczki, wokalistki, autorki i bohaterki wideoklipów, autorki tekstów, redaktorki.
Spotkanie poprowadzi Izabela Kaszyńska, współredaktorka książki „Dziewczyna na płótnie” („Girl on Canvas”).

Pola Dwurnik, urodzona w 1979 roku, malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej.
W latach 1998–2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego „Sekcja” oraz prowadziła Galerię Zakręt – miejsce debiutu wielu uznanych obecnie polskich artystów. W latach 2004–2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii. W 2008 roku znalazła się w międzynarodowym finale Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. W 2010 roku była rezydentką mobilnej platformy artystycznej The Knot w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie.
Jest autorką czterech książek z rysunkami: „Świetlicy” (2003, Galeria Raster), „Living in Basel” (2007, Christoph Merian Verlag), „Kroniki Towarzyskiej” (2008, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) i „Piosenki dla Wojtka”. W 2013 wydała „Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie”, książkę artystyczną poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk.
Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, galeriach BWA w Tarnowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Nowym Sączu, Galerii Arsenał w Białymstoku, HAU2 w Berlinie, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Centrum Kultury Krasnoye Znamya w Sankt Petersburgu i w wielu innych.
Pola Dwurnik mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Bazylei.

 

Wystawa trwa do 17 czerwca 2018 roku.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl