Śląskie Trendy

Pobujaj mnie mamo, czyli co powinniśmy wiedzieć o huśtawkach?

Choć szczególnie lubią je dzieci, z obecności huśtawki na pewno ucieszą się też ich rodzice. Daje najmłodszym sporo zabawy, ale też stwarza idealne warunki do codziennego wypoczynku, przy okazji stanowiąc efektowne uzupełnienie ogrodu.


Bardzo duża różnorodność dostępnych obecnie modeli pomaga dopasować huśtawkę do stylu ogrodu, a pogląd o huśtawce jako asortymencie tylko dla dzieci ustępuje wizerunkowi huśtawki jako wypoczynku dla całej rodziny. Mówiąc „huśtawka” ma się w głowie widok siedziska na linkach zawieszonego na specjalnym rusztowaniu czy gałęzi drzewa. To dawne i klasyczne przedstawienie jej jako pewnego rodzaju zabawki. Obecnie huśtawki podlegają przemianie na asortyment ogrodowy przeznaczony dla każdego i o bardziej poważnej jak i nowoczesnej stylistyce. Obok klasycznych, drewnianych propozycji, znajdziemy również te, które świetnie wpiszą się w nowoczesne aranżacje. Zazwyczaj są to huśtawki ławowe z miejscem dla kilku osób. Ze wszystkich zalet huśtawki ogrodowej będziemy mogli jednak cieszyć się tylko jeśli wybierzemy model dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie, by huśtawka przyniosła naszej rodzinie radość? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Drewniana huśtawka ogrodowa ławowa fot. Ogrodosfera.pl

Huśtawka ogrodowa. Nie tylko dla dzieci ale i całej rodziny.

Najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej to na pewno liczba jej użytkowników. Liczba użytkowników jak i intensywność eksploatacji wpłynie na wybór materiału a nawet rodzaj konstrukcji. Jeśli chcemy, by korzystały z niej wyłącznie dzieci, nie musimy zwracać dużej uwagi na maksymalny udźwig (zazwyczaj huśtawki mają ~200kg dopuszczalnego obciążenia). Sytuacja jednak wygląda zupełnie inaczej, jeśli huśtawka ma służyć również dorosłym. W przypadku standardowych, 3-osobowych modeli ten parametr może wynosić od 200 do nawet 300 kilogramów.

Spore znaczenie ma również ilość miejsc. Warto zobaczyć wcześniej najpopularniejsze modele przykładem mogą być dwu-trzyosobowe huśtawki do ogrodu z ogrodosfera.pl oraz porównać ich jakość i ceny. Jeśli o nią chodzi, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Obok jednoosobowych huśtawek (również typu kokon), na rynku dostępne są również wersje dwu-, trzy-, cztero-, a nawet pięcio-, choć te największe należą do rzadkości.

Huśtawka drewniana na tarasie fot. Garden Point

Huśtawka do ogrodu. Drewniana czy metalowa. Która wybrać?

Dla wytrzymałości i komfortu użytkowania huśtawki ogrodowej bardzo ważny jest też materiał, z którego ta została wykonana. Na rynku znajdziemy modele zrobione przede wszystkim z:

  • drewna: do wyboru mamy sosnę (tańszą, ale mniej wytrzymałą) oraz drewno gatunków liściastych (droższe, ale solidniejsze). Huśtawka drewniana będzie świetnie komponowała się w aranżacjami stawiającymi przede wszystkim na naturalność i stanie się w nich bardzo wyraźnym akcentem. Pod warunkiem prawidłowej impregnacji powinna też wytrzymać nawet wiele lat eksploatacji. Jeśli chodzi o wady, warto wspomnieć przede wszystkim o jej wysokiej wadze;
  • metalu: np. aluminium lub stal. Te materiały są bardziej podatne na obróbkę, co pozwala projektantom na osiągnięcie różnych efektów. Dlatego wiele metalowych huśtawek reprezentuje nowoczesne podejście do designu. Są też dużo lżejsze, co ma zarówno dobre, jak i złe strony – łatwiej jest je przenosić i zamontować, ale ceną za to jest większa chwiejność.

Metalowa huśtawka ogrodowa z zadaszeniem i funkcją łóżka marki Garden Point

Huśtawka ogrodowa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poza wymienionymi wyżej czynnika, przy wyborze huśtawki ogrodowej warto wziąć pod uwagę również:

  • obecność daszku: nie tylko umożliwi on komfortowy wypoczynek w słoneczne dni, ale też zabezpieczy huśtawkę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, co jest ważne przede wszystkim w przypadku modeli drewnianych;
  • możliwość przekształcenia w łóżko: w najlepszych modelach ławeczkę można rozłożyć, zyskując w ten sposób bujane łóżko na świeżym powietrzu;
  • sposób wieszania: większość huśtawek ogrodowych to konstrukcje samonośne, ale są wśród nich też modele wieszane na haku.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl