Śląskie Trendy

Pobiegnij z sercem i działaj!

W sobotę 4 października odbędzie się Drugie Biegamy z Sercem w Europie Centralnej. Podczas akcji biegacze z opłat startowych ufundują ferie dla dzieci z domu dziecka w Zabrzu. Z kolei w niedzielę na terenie Europy Centralnej czekają także kolejne spotkania ze światem nauki w ramach akcji Eksperymentarium. Do 9 października trwa także nabór do III edycji Funduszu Małych Grantów EC.

 W pierwszy weekend października chcemy postawić na różny rodzaj aktywności – mówi Monika Magner, dyrektor Europy Centralnej. – Miłośników sportu zapraszam szczególnie do udziału w drugiej edycji naszej charytatywnej akcji, którą organizujemy wspólnie z Fundacją Biegamy z Sercem. Będzie to wspaniała okazja do zadbania o swoją kondycję fizyczną pośród pięknej jesiennej aury. Z kolei najmłodszych miłośników wiedzy i nauki, jak w każdy pierwszy weekend miesiąca, zapraszamy do krainy doświadczeń związanych z naukami przyrodniczymi.

Zgłoszenia dla uczestników różnego rodzaju konkurencji biegowych zostały już otwarte. W pierwszą sobotę października na terenie gliwickiego Centrum odbędą się marszobieg dla osób niepełnosprawnych o dystansie 2,5 kilometra; bieg oraz marsz nordic walking dla uczestników od 16 lat na dystansach od 5 do 10 kilometrów oraz dla najmłodszych biegi na dystansach od 100 do 800 metrów. Wszystkie na rozległym terenie przy Pszczyńskiej.

Wpisowe:

  • dzieci i młodzież na dystansie od 100 do 800 metrów: 10 zł – do 29 września lub 20 zł w dniu zawodów;
  • uczestnicy marszobiegu dla osób niepełnosprawnych na dystansie 2,5 km: 15 zł – do 29 września lub 30 zł w dniu zawodów
  • bieg i marsz nordic-walking na dystansach 5 lub 10 km: 20 zł – do 29 września lub 40 zł w dniu zawodów.

Biuro zawodów rozpoczyna pracę o godz. 8:00. Wspólna rozgrzewka planowana jest o godz. 10:40. O godz. 11:00 zbiórka wszystkich uczestników na linii startu. Wręczenie nagród jest planowane na godz. 14:30. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają pamiątkowy medal, bon na posiłek regeneracyjny oraz wezmą udział w losowaniu nagród. Wartość wszystkich opłat startowych zostanie przekazana na wypoczynek zimowy podopiecznych zabrzańskiego Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży. Za pieniądze zebrane podczas poprzedniej edycji akcji na ferie zimowe wyjechała dziewiątka dzieci, które wypoczywały w urokliwej miejscowości Murzasichle położonej obok Zakopanego. Więcej informacji na temat akcji i szczegółowy regulamin rywalizacji na www.biegamyzsercem.pl

W niedzielę 5 października odbędzie się kolejna edycja Eksperymentarium. Tym razem motywem przewodnim spotkania dla młodych pasjonatów nauki będą doświadczenia z różnych dyscyplin nauk przyrodniczych. Podczas nich będzie można sprawdzić, ile tak naprawdę śmietany mamy w śmietanie. Chociaż nie będzie sprawdzania zawartości cukru w cukrze dla miłośników eksperymentów przygotowano m.in. pokaz papieru ognioodpornego, doświadczenia przy zegarze jodowym, okazję do stworzenia własnego leku na zgagę. Nie zabraknie także pokazów, które śmiało można przygotować w rodzinnym zaciszu. Wśród nich wulkanicznej przygoda, znikający atramenty, czy płonącej piany. Spotkania z nauką na wesoło potrwają od godz. 13:00 do 19:00. 

Małe granty do rozdania

Akcja dla biegaczy to nie jedyna aktywność wspierająca lokalną społeczność. Do czwartku 9 października gliwickie Centrum czeka na zgłoszenia lokalnych projektów, które można zrealizować za 2.000 złotych od połowy października do połowy grudnia. Mają one dotyczyć szeroko rozumianej społeczności lokalnej i być realizowane na terenie Gliwic, Zabrza, bądź powiatu gliwickiego. Do tej pory Europa Centralna na wsparcie tego typu działań przeznaczyła 18.000 złotych. Zgłoszenia wniosków, odbywają się za pomocą specjalnego formularza na stronie Centrum.

 

Do 19 października w Europie Centralnej jest otwarta także wystawa budowli z klocków Lego. W każdy weekend do końca października można skorzystać także z bezpłatnych porad architekta. Specjalne stoisko, na którym służy nieodpłatną pomocą czynne jest od godz. 14:00 do 19:00. Więcej szczegółów także na temat konkursu i akcji „Bon na dom” na www.europacentralna.eu

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl