Śląskie Trendy

Plisy dachowe – praktyczne rozwiązanie stworzone z myślą o oknach dachowych

Poddasza są coraz chętniej aranżowane jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna w domu. Czasami w tym miejscu powstają całe mieszkania, które zapewniają wysoki komfort. Specyficzne położenie poddasza z jednej strony daje możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni. Z drugiej są też kwestie dość kłopotliwe, jak chociażby duże skosy.


Wskazuje się również na to, że wiele osób ma problem z doborem dekoracji okiennych do położonych na poddaszach pomieszczeń. Jednak istnieje rozwiązanie, które można tam bez problemu zastosować – są to plisy okienne.

Plisy okienne – co to takiego?

Plisy okienne to propozycja dla osób szukających alternatywy dla tradycyjnych rolet oraz żaluzji. Są one stworzone z myślą przede wszystkim o oknach dachowych, które montowane są pod dużym kątem i tradycyjne rozwiązania nie zdają tutaj egzaminu. Jednak plisy tego typu mogą być montowane również na innych rodzajach okien.

Co je wyróżnia na tle innych tego typu produktów? Przede wszystkim pozwalają na lepszą kontrolę tego, ile światła słonecznego dostaje się do wnętrza domu. Dzięki możliwości zaciągnięcia zarówno od dołu, jak i od góry, umożliwiają osłonięcie się od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz, bez konieczności zasłaniania całego okna.

Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że plisa doskonale przylega do okna, dzięki specjalnym prowadnicom. To powoduje, że nie oddala się od skrzydła drzwiowego i nie powstaje tzw. efekt łopotania. Dlatego też tego rodzaju rozwiązania chętnie wybierane są nie tylko do okien dachowych, ale i uchylnych montowanych w klasyczny sposób.

Więcej na temat zalet plis dachowych możesz przeczytać w artykule – Plisy dachowe – ciekawa alternatywa dla rolet?

Jakie plisy dachowe wybrać do domu i mieszkania?

To, jakie plisy wybierzesz do swojego mieszkania, będzie zależało od wielu czynników. Przede wszystkim musisz zastanowić się, na czym Ci najbardziej zależy. W przypadku, gdy chcesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie po pełnym zaciągnięciu plisy, wybierz te wykonane z materiału typu blackout. Nie przepuszcza on w ogóle światła, więc tego rodzaju produkt doskonale sprawdzi się w sypialni.

Jeżeli natomiast zależy Ci na dekoracyjnym efekcie – wybierasz rolety do salonu lub jadalni – postaw na tkaninę perłową. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do wnętrz, które wymagają rozświetlenia i rozjaśnienia. Tkanina w jasnym kolorze ma delikatny perłowy poblask, co sprawia, że ładnie się mieni i delikatnie odbija rozproszone światło. Plisy perłowe w ciemniejszych kolorach doskonale sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Szczególnie tych urządzonych w stylu glamour lub nawiązujących do aranżacji dworskich czy prowansalskich. Do nowoczesnych wnętrz, do których chce się wprowadzić odrobinę awangardy i niestandardowych rozwiązań można natomiast wybrać plisy wykonane z tkaniny metalizowanej. Dodatkowo tkanina ta ma właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu chroni pomieszczenia przed przegrzewaniem, co jest istotne w przypadku wnętrz znajdujących się na poddaszu. Więcej informacji na temat konkretnych tkanin oraz modeli plis znajdziesz na stronie producenta karnix.pl.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl