Przebudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie ma się zakończyć za rok. Już teraz jednak gołym okiem widać efekt przebudowy.
W ramach modernizacji obiektu powstanie nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znaczna jego część znajdzie się pod ziemią. W tej części umiejscowione zostaną m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z takich dziedzin, jak sejsmologia, meteorologia oraz astronomia.
Jak podkreślają gospodarze obiektu, eksponaty interaktywne będą bardzo innowacyjne i z pewnością podobnych nie znajdziemy w innych parkach rozrywki Jak przykład podają pokoje klimatyczne, w których na własnej skórze sprawdzić będzie można, w jaki sposób wilgotność powietrza wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę. W obiekcie znajdzie się również kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. Z pewnością wielkim zainteresowaniem cieszyć się będzie równie symulator lotów w kosmos.
Ten budynek to jednak nie wszystko, co będzie mieć do zaoferowania Planetarium. Obok niego wybudowana zostanie wieża widokowa, z której zobaczyć będzie można panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.
Wykorzystany zostanie również stary, zabytkowy budynek Planetarium. Zmodernizowana w nim zostanie główna sala projekcyjna, wymienione fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. 62-letni projektor Zaissa zostanie wyeksponowany w nowym budynku, a w jego miejsce pojawi się nowoczesny, hybrydowy system projekcji.
Jak wyjaśniają gospodarze Planetarium, gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.
Tuż obok budynku znajdzie się stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.
źródło: https://www.planetarium.edu.pl/
Zdjęcie z drona: Karol Koc
Wizualizacje: Budimex