Śląskie Trendy

Pampalini wróci na ekrany

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej, producent kultowych serii o Reksiu, Bolku i Lolku i Baltazarze Gąbce powraca do ambitnych planów. Pod koniec grudnia ruszyły prace nad kontynuacją serii „Pampalini – łowca zwierząt”. To nie jedyny projekt, który Studio Filmów Rysunkowych będzie realizować w 2021 r.


Pampalini, obok Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Smoka Wawelskiego i profesora Gąbki jest jedną z kultowych postaci, które wypełniały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Po wielu latach przerwy bielskie studio przygotowuje wielki powrót na małe ekrany sympatycznego łowcy. Słynny Pampalini tym razem nie będzie chwytałzwierząt w egzotycznych krainach, tylko wyruszy tropem przygody po Polsce. Co będzie próbował złowić w naszym kraju Pampalini i jakie będą jego perypetie producenci na razie nie zdradzają. Studio liczy na to, że nowe przygody Pampaliniego będą śledzić z zapartym tchem nie tylko dzieci, ale i ich rodzice, z myślą o których w serialu pojawią się nawiązania do poprzednich serii i spora dawka łączącego pokolenia humoru. Jak zapowiadają producenci, pierwsze odcinki tej rodzinnej produkcji będziemy mogli zobaczyć już pod koniec 2021 r.

Serial o słynnym łowcy to nie jedyny nowy projekt Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Od końca grudnia trwają również prace koncepcyjne nad całkowicie nowymserialem skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Projekt nosi roboczy tytuł „Biuro śledcze” a jego bohaterowie będą uczyć konstruktywnego rozwiązywania problemów i zagadek.Agenci biura, dzięki nieszablonowemu podejściu do nauki, będą nie tylko objaśniać dzieciom skomplikowaną rzeczywistość, ale także zachęcać do zdobywania wiedzy. Wraz z końcem grudnia zakończył się remont Willi Rotha czyli historycznego budynku Studia Filmów Rysunkowych natomiast do końca pierwszego kwartału 2021 zostanie wyłoniony wykonawca Centrum Bajki i Animacji.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska-Białej. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1.000. filmów animowanych. Najbardziej znanymi na świecie postaciami stworzonymi przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej byli Bolek i Lolek. Opowieści dla dzieci o tych dwóch chłopcach tworzono w lata 1963-1986. W Studio Filmów Rysunkowych powstały również seriale animowane jak „Reksio”, „Pampalini Łowca Zwierząt”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka” „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Wyprawa Profesora Gąbki”, „Bajki Pana Bałagana” czy „Marceli Szpak dziwi się światu”. Wytwórnia wyprodukowała też filmy pełnometrażowe takie jak „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Porwanie w Tiutiurlistanie” czy Gwiazda Kopernika”.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej stanowić będzie połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Przywodzi na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych. Projekt budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji otrzymał dofinansowanie w wysokości 15.100.000 zł z funduszy norweskich przekazanych przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Koszt całej inwestycji, która ma zostać zakończona w 2023 r. to 32.000.000 zł.

źródło: http://www.sfr.com.pl/

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl