Śląskie Trendy

Ostatnie koszenie trawy w sezonie – kiedy?

To mniej więcej ta pora roku, kiedy przygotowujemy nasze rośliny na nadchodzącą mroźną zimę. Ogród nie tylko będzie wyglądał schludnie przez całą zimę, ale w przyszłym roku twoje rośliny wejdą w zdrowy okres wegetacyjny. Koszenie pod koniec sezonu jesiennego to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie odpornej, zielonej trawy na kolejny wspaniały rok. Ostatnie koszenie trawy w sezonie to coś, na co czekamy z utęsknieniem. W końcu jest to oznaka, zakończonego i bardzo pracowitego sezonu. Kiedy jednak się na to zdecydować?


Trawy nie trzeba kosić jesienią – to popularny mit

Podczas, gdy ostatnie skoszenie trawy oznacza początek zimy pamiętajmy, że trawa nigdy nie przestaje rosnąć – tylko zwalnia.

W miarę zbliżania się jesiennych miesięcy częstotliwość koszenia będzie się stopniowo zmniejszać. W czerwcu, lipcu i sierpniu koszenie trawy odbywało się raz lub dwa razy w tygodniu. Zbliżając się do września, nadszedł czas, aby jeszcze bardziej zmniejszyć częstotliwość, tak mniej więcej do raz na 10 dni, a przechodząc do października, wystarczy raz na dwa tygodnie. Jeśli okaże się, że od ostatniego koszenia pod koniec października twoja trawa jest nadal dość wysoka, rozważ ostatnie koszenie w listopadzie.

Celem koszenia jesienno-zimowego jest podkaszanie trawy, a nie zaś przycinanie jest do zbyt krótkiego poziomu. Zbyt krótkie cięcie pozostawi źdźbła trawy podatne na mróz i uszkodzenia spowodowane chorobami. Dlatego należy mieć to na uwadze.

Istotne fakty w kontekście koszenia trawy zimą

Rozważając kwestie, ostatniego koszenia trawy w sezonie, dobrym pomysłem jest również zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych faktów. Po pierwsze jeśli temperatura jest wystarczająco wysoka, trawa nadal kiełkuje. Ogólnie rzecz biorąc, punkt w którym znacząco zwalnia następuje, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni w ciągu dnia. Zwykle jest to koniec października lub początek listopada, ale w niektórych ciepłych rejonach data ta może się przesunąć na początek grudnia.

Po drugie zimą trawnik powinien mieć wysokość około 5 do 7 centymetrów. To jest tak naprawdę idealny wymiar, ponieważ nie jest ona na tyle wysoka aby sprzyjać pojawianiu się pleśni na śniegu, ale nie jest też na tyle nisko, żeby zniszczyła ją chłodna temperatura. Podczas obniżania trawnika do idealnej wysokości unikaj koszenia za zbyt dużej jego ilości przy jednym cięciu. Praktyczną zasadą jest to, aby podczas jednego koszenia nie przyciąć więcej niż jedną trzecią wysokości trawy.

Rozłóż przycinanie, tak abyś był w stanie skosić trawnik do odpowiadającego tobie poziomu. Jak widać ostatnie koszenie trawy w sezonie to coś na co czekasz z utęsknieniem. Z drugiej strony jednak, decydując się na nie, musisz wziąć pod uwagę kilka, bardzo ważnych czynników. Takich jak na przykład to, żeby trawę przyciąć w odpowiedni sposób i na wysokość, która będzie po prostu idealna. Dzięki temu masz pewność, że w przyszłym sezonie, twój ogród będzie wyglądał naprawdę pięknie, a rośliny będą zwyczajnie, zdrowe.

Sprawdź ofertę koszenia trawy w Komplex

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl