Śląskie Trendy

Ogromna koronka przykryje ścianę starej kamienicy w Bielsku-Białej

Na ścianie kilkupiętrowej kamienicy przy ul. Sobieskiego 54 w Bielsku-Białej, obok zielonego skweru i zabytkowej miejskiej Studni Luschki, powstaje nowy mural – ogromna koronka. Od ubiegłej soboty, 15 sierpnia 2015 roku, mural realizuje znana w świecie polska artystka działająca pod pseudonimem NeSpoon.

W ciągu kilku dni NeSpoon pokryła farbą 140 metrów kwadratowych ściany szczytowej kamienicy, używając do tego szablonów i sprayów. Ażurowa, graficzna kompozycja nawiązuje swoją stylistyką do ręcznie wytwarzanych koronek klockowych powstających w najstarszym ośrodku koronczarskim w Polsce, w małopolskiej miejscowości Bobowa.
NeSpoon – polska artystka mieszkająca w Warszawie, od 2009 roku tworzy dzieła na całym świecie – zarówno w postaci muralu, tak jak w Bielsku-Białej, jak i obrazów, instalacji artystycznych, ceramicznych płaskorzeźb – prac prezentowanych zarówno w galeriach sztuki, jak i w przestrzeni publicznej, mających charakter interwencji artystycznych. Jej koronkowe murale można podziwiać na wielu kontynentach, m.in. w Chinach, Indiach, Australii, Finlandii, Portugalii, Francji oraz we Włoszech.
Mural NeSpoon realizowany jest w Bielsku-Białej w programie drugiej edycji projektu „oBBraz miasta 2”, organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej oraz Galerię Bielską BWA, dzięki któremu miasto Bielsko-Biała zostanie w 2015 roku upiększone kolejnymi trzema nowymi muralami w przestrzeni publicznej. Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Kuratorem jest Justyna Łabądź – kontakt: 734169653.

Zainteresowani dziennikarze będą mogli spotkać NeSpoon we wtorek 18 sierpnia. W godz. 13.00–14.00 artystka będzie obecna przy swoim już ukończonym muralu  (ul. Sobieskiego 54). Mural w całej okazałości, będzie można podziwiać po zdjęciu rusztowania, które będzie miało miejsce w środę, 19 sierpnia, w godzinach popołudniowych.

Na zdjęciu NeSpoon w trakcie realizacji muralu na ścianie bielskiej kamienicy, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA

Tagi:     ,

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl