Śląskie Trendy

Nowy stary Szyb Maciej

W czerwcu swoje podwoje otworzył zabrzański Szyb Maciej – kolejny i na dodatek znakomity przykład odczarowania starej, industrialnej przestrzeni i stworzenia z niej miejsca, które urasta do rangi efektownej wizytówki. W miejscu tym historia popisuje się dobrym smakiem – i to również w dosłownym tego słowa znaczeniu. Na terenie Szybu działa bowiem Restauracja Szyb Maciej oraz Bistro Maciej.
Zdjęcia pochodzą z facebookowej strony Szybu Maciej

– W Szybie Maciej, który znajduje się w Zabrzu przy ul. Srebrnej 6, będzie można nie tylko poznać tajemnice dziedzictwa poprzemysłowego, z pięknie zachowaną, czynną maszyną wyciągową i z możliwością podziwiania panoramy Śląska z platformy widokowej na wieży wyciągowej , ale także spędzić czas w unikatowej na skalę regionu Restauracji Szyb Maciej oraz w Bistro Maciej, serwującym pyszne przekąski dla wszystkich odwiedzających – potwierdza Anna Studnicka, odpowiedzialna za promocję obiektu.

A obiekt oczarowuje znakomicie wykonaną rekonstrukcją.

Warto przypomnieć, że Szyb Maciej znany jest znany jest okolicznym mieszkańcom z tego, że zasila „źródełko” wody pitnej. Chodzą słuchy, że znajdująca się w nim woda jest znacznie smaczniejsza, niż ta, która płynie w naszych kranach. Kranik „źródełka” jest umieszczony na zewnątrz obiektu, każdy może zaczerpnąć wody i do woli rozkoszować się jej smakiem, oczywiście o ile ma cierpliwość by odczekać swoje w kolejce, bowiem woda cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców Zabrza. Na pożegnanie należy dotknąć jeszcze oryginalnej podkowy (znalezionej podczas prac rewitalizacyjnych budynku wagi furmankowej)… i wypowiedzieć swoje życzenie.

Szyb Maciej to zespół obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” (później KWK „Pstrowski”) położony w dzielnicy Zabrza – Maciejowie. Nazwa szybu pochodzi od imienia Macieja Wilczka, właściciela zabrzańskich dóbr. Historia tych obiektów z początku XX w. powinna zakończyć się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie. Na szczęście nowy właściciel – Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o. o. przekształciło szyb w studnię głębinową, a budynki, budowle, urządzenia i wyposażenie oraz otoczenie związane z dawnym zakładem górniczym udostępniło do zwiedzania w ramach Szlaku Zabytków Techniki.

Obecnie turyści mogą zwiedzać: budynek maszynowni z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, budynek nadszybia z wejściem na wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. We wnętrzach zaadaptowanych budynków oraz w plenerze Szybu Maciej można oglądać oryginalne maszyny, które kiedyś pracowały na potrzeby kopalni – poznać ich piękno, konstrukcję i przeznaczenie.

Szyb Maciej w Zabrzu jest obiektem o wielkim potencjale. Realizowane obecnie projekty, mają na celu lepsze dostosowanie zespołu do ruchu turystycznego. Wzbogacana jest intensywnie ekspozycja, aby każdy odwiedzający mógł poczuć magię dawnego technicznego kunsztu, będącego podwaliną rozwoju całego regionu i źródłem naszej śląskiej tożsamości.

Zwiedzanie z przewodnikiem : wtorek-piątek 13.00, 15.00, 17.00
Sobota-niedziela 11.00, 13.00, 15.00, 17.00
Ceny biletów – 8 zł normalny, 4 zł ulgowy
Bistro Maciej 10.00 – 20.00 codziennie
Restauracja Szyb Maciej 13.00-22.00 wtorku do niedzieli

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl