Śląskie Trendy

Nowy mural Swanskiego

Wielkoformatowa realizacja malarska Pawła Swanskiego została ukończona i zdobi centrum Bielska-Białej (ściana D.H. „Wokulski” od strony ul. 11 Listopada). Autor zatytułował swoje dzieło „Scalenie”. Jest to kolejna autorska realizacja z cyklu „Gąszcz” stanowiąca oryginalne studium natury, będące wynikiem wnikliwej obserwacji świata przyrody.


– „Natura daje i odbiera życie. Każdy z jej elementów jest częścią spirali, stanowiącej sieć wzajemnych zależności. Nasza cywilizacja traktuje naturę niczym magazyn, z którego może czerpać w nieskończoność, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. To błąd. Cykl „Gąszcz” traktuje o relacji zwierząt oraz roślin, tego w jaki sposób egzystują ze sobą, konsumując się nawzajem. Różnica polega na tym, że robią to po to, aby przetrwać, inaczej niż współczesny człowiek, który ulega swoim konsumenckim zachciankom wyłącznie dla przyjemności” – podkreśla Paweł Swanski.

Inspiracją dla stworzenia muralu były elementy zaczerpnięte z prastarych wierzeń oraz folkloru z różnych zakątków świata, które w prosty sposób opisują miejsce człowieka w spirali życia.

– „Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta – orła i orientalnego smoka – Swanski zwraca w ten sposób uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje – w świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka, silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata” – mówi kuratorka projektu „oBBraz miasta”, Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.

Mural „Scalenie” powstał w kolejnej edycji projektu „oBBraz miasta #5”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. Ideą projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów.

Projekt „oBBraz miasta #5” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.

Kuratorem jest Justyna Łabądź.
Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Więcej informacji na stronie www.galeriabielska.pl

Miłośnikom street artu polecamy bezpłatny przewodnik „Bielsko-Biała. Murale”. Folder jest dostępny m.in. w Galerii Bielskiej BWA oraz Miejskim Centrum Informacji Turystycznej.

Zdjęcia: Archiwum Galerii Bielskiej BWA

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl