Śląskie Trendy

Nowy mural w Bielsku-Białej

Na początku sierpnia 2016 roku w Bielsku-Białej pojawił się nowy mural na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Cieszyńskiej 36. Jego autorką jest Natalia Rak, polska artystka, która przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie „oBBraz miasta #3”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.
„oBBraz miasta #3” to trzecia edycja projektu, dzięki któremu w przestrzeni miejskiej powstają wielkie realizacje malarskie – murale. Dotychczas, podczas dwóch wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym przy ulicy Partyzantów sześć dzieł.
Projekt, który wykonała artystka na ścianie budynku przy ul. Cieszyńskiej 36 odwołuje się do Nocy Świętojańskiej – pradawnego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, w szczególności ze zwyczajem plecenia wianków przez młode dziewczyny. Mural przedstawia kobietę w profilu na tle jeziora, w wianku uplecionym z polskich kwiatów. Na muralu swoje miejsce znalazł również lokalny gatunek motyla.

Natalia Rak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskała w pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu u prof. S. Iwańskiego, aneks w pracowni Ilustracji i Komiksu u prof. G. Kołata. Autorka licznych, monumentalnych murali, które realizuje w różnych zakątkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Oprócz street artu zajmuje się również malarstwem i projektowaniem. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych.

Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.
Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.
Kuratorem jest Justyna Łabądź.

Autorzy zdjęć: Justyna Łabądź, Krzysztof Morcinek

[publikacja: 10 sierpnia 2016]

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl