Śląskie Trendy

Nowy, ekstremalny poziom w Guido

Poziom 355 to zupełnie nowa, nie udostępniana do tej pory część zabytkowej Kopalni Guido. Stanowi on obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. Wyprawa na poziom 355 to górnicza szychta w pełnym ekwipunku. Trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń.

Ekwipunek

Przed zjazdem do nieczynnego oddziału wydobywczego na poziomie 355 pobierasz niezbędny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem. Chwilę potem sygnalista szybowy otwiera przed Tobą wrota szoli i zaczynasz zjazd na poziom 320, gdzie rozpoczyna się wędrówka w najgłębsze zakamarki kopalni.

Szychta

Półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o nachyleniu od 15 do 25 stopni, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego.

Ściana

Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o nachyleniu -10 stopni. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.

Na piwo i do łaźni!

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony Kopalni Guido. Z górniczej szychty zwykle wraca się kolejką i Ciebie również nie ominie ta atrakcja. Opuszczając poziom 355 udasz się na dworzec osobowy SO-1, gdzie w dalszą podróż zabierze cię elektryczna kolejka podwieszana. Stacja końcowa znajduje się w pobliżu pubu w Hali Pomp – tam odzyskasz siły dzięki wybornemu piwu „Guido” i innych specjalnościach zakładu. Po wyjeździe na powierzchnię nogi same zaniosą Cię pod rześki prysznic w górniczej łaźni.

kolejka_01

Trasa w przygotowaniu. Otwarcie na przełomie stycznia i lutego 2016 r.

Fot./ Jerzy Koenigshaus / Kopalnia Guido

Źródło: http://www.kopalniaguido.pl/trasy-turystyczne/poziom-355

Tagi:     ,

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl