Co się dzieje nocą w Muzeum? Czy jak w znanym filmie, eksponaty ożywają i przewracają wnętrza zazwyczaj spokojnych muzealnych sal do góry nogami? Z pewnością życia nie zabraknie w muzeach nocą z 14 na 15 maja. W każdym z nich czekają na zwiedzających wielkie emocje. Przedstawiamy kilka naszych typów.
Spodek i MCK podczas Nocy Muzeów 2016
W najbliższa sobotę, w dolnym foyer Międzynarodowego Centrum Kongresowego powstanie strefachillout’u. O oprawę muzyczną zadba DJ Rawski,didżej i producent, członek kolektywu BeatsFriendly, autor remiksów utworów Smolika, Noviki i Sofy,prowadzący „Niedzielną Sesję” w radiowej Czwórce. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną leżaki. W salach balowych, w formie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, wyświetlane będą filmy o Śląsku.
W czasie Nocy Muzeów w MCK trwać będą już pierwsze prace przygotowawcze oraz montaż zabudowy na zbliżający się VIII Europejski Kongres Gospodarczy. Z tego powodu organizowane będą cykliczne grupowe wejścia do największej z hal obiektu – sali wielofunkcyjnej. Dzięki temu odwiedzający Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą mieli niecodzienną okazję podpatrzenia kuluarów największej imprezy biznesowej Europy Centralnej. W ramach przygotowań do wydarzenia na placu Sławika i Antalla będzie budowany namiot konferencyjny.
Każdy, kto darzy sympatią liczący 45 lat Spodek, będzie także mógł wejść na płytę główną oraz do loży honorowej dla najważniejszych gości. Wnętrza legendarnej hali wypełniać będzie muzyka z ostatniej Rawy Blues z udziałem Ryśka Riedla. Na antresoli na zewnątrz obiektu zorganizowana zostanie strefa gastronomiczna. Przed wejściem do MCK od strony Spodka, na placu Sławika i Antallastaną food trucki.
Noc w Muzeum Ognia
Muzeum Ognia w Żorach organizuje grę miejską, która zachęca do wnikliwego poznania historii miasta i zabawy. Chodź historia Żor i Muzeum Ognia jest ze sobą ściśle powiązana, znamy jedynie jej główny wątek.
Pożary były dwa, stąd pomysł na podzielenie na dwie części obchodów Nocy Muzeów. W części pierwszej drużyny złożone z rodzin lub grup przyjaciół będą miały okazję wziąć udział w grze miejskiej. Otrzymując drobne wskazówki, wyruszą w miasto, poszukując odpowiedzi zawartych w murach starego miasta. Będzie o co walczyć, bo oprócz miana eksperta historii Żor, Muzeum wraz z partnerami wydarzenia przygotowało dla uczestników tej niezwykłej zabawy wiele atrakcyjnych nagród i upominków. Po zakończeniu gry uczestnicy i zwiedzający zostaną zaproszeni do wnętrz budynku, który w ostatnim czasie był na językach całej Polski, oraz poza jej granicami. Wykonana z ognistej miedzi elewacja kryje w sobie nowoczesne wnętrze na europejskim poziomie. Na dwóch kondygnacjach poznamy nie tylko historię ognia, który od zawsze towarzyszył człowiekowi jako zdradliwy przyjaciel. Multimedialna ekspozycja, dzięki samodzielnie przeprowadzonym eksperymentom, pozwala go oswoić, odkryć jego różne oblicza, a nawet polubić. Wszechobecny ogień wystudzą zawsze stojący na wysokości zadania strażacy, którzy zaprezentują swój niezwykły pojazd i na kilka chwil pozwolą spełnić dziecięce marzenie o wejściu do wnętrza prawdziwego wozu strażackiego. Opowiedzą o sekretach i specyfice zadań, z którymi zmagają się na co dzień, aby marzący o tym zawodzie chłopcy dowiedzieli się więcej o ich bohaterskich czynach. Rodziców najmłodszych dzieci zachęcamy, aby pozwolili swoim pociechom w ten dzień iść spać trochę później. Muzeum Ognia przygotowało strefę, w której również One poprzez zabawę będą mogły nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim uczestniczyć w wydarzeniu, które ogarnęło cały muzealny świat.
Rozpoczęcie gry miejskiej o godzinie 18:00. Należy przyjść z drobnym wyprzedzeniem, aby zapoznać się z regułami i trasą, oraz odebrać kartę odpowiedzi. Na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ognia zaprasza od 19:00 do 1:00. Uczestników powita żywa maskotka miasta – Żorek.
Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim i w Muzeum Śląskim
Czy wiecie, co się dzieje z zabytkiem zanim znajdzie się na wystawie, a co z obrazem, gdy trafia do „lekarza”? Jak przechytrzyć i upolować śląskie mamidła? Co mówią drzewa, a co najnowsze badania dotyczące królewskiej rodziny żubrów?
W czasie Nocy Muzeów będziecie mogli zwiedzić 8 wystaw, zobaczyć pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego, uczestniczyć w projekcji filmu, wziąć udział w licznych spotkaniach oraz warsztatach.
Wydarzenia będą się odbywać w obydwu gmachach Muzeum Górnośląskiego, jak również w muzealnej Wozowni (otwieranej dla zwiedzających tylko w tę noc) w godzinach 18.00–24.00. Na wszystkie wstęp jest wolny. Prosimy, by zabrać z sobą latarki 🙂
Program wydarzeń:
Noc Muzeów w Fabryce Porcelany
Tegoroczne hasło przewodnie to „Podróż przez historię” i dlatego też pierwsze stanowisko, nazwane przez nas Malarnią (od nazwy Sali, znajdującej się w naszej fabryce, w której kiedyś zdobiono porcelanę) będzie opowiadało historię od 1923 roku do 1951 roku, kiedy bracia Czuday a następnie firma „Giesche” SA były właścicielami fabryki. Będzie można przeczytać jak to wszystko się zaczęło a takżeobejrzeć porcelanę z tamtego okresu.
Kolejnym przystankiem naszej podróży przez historię będzie stanowisko nazwane „Łaźnia” (od szatnia z prysznicami). Rok 1952 to początek „Zakładów Porcelany Bogucice”, podobnie jak na poprzednim stanowisku największą atrakcją będzie oryginalna porcelana, tym razem sygnowana charakterystycznym logiem „B”. Nie zabraknie historii ale i ciekawostek.
Największą atrakcją będą pokazy wypalania porcelany w budynku wzorcowni. Specjalnie na tę okazję zostanie włączony piec do wypału porcelany. Prezes Porcelany BogucicePan Marek Przybył opowie historię fabryki, a także opowie o procesie wypału porcelany.
Dodatkowo przy każdym z budynków odwiedzający będą mogli przeczytać na tablicach funkcję budynku, którą wcześniej pełnił oraz stare zdjęcia wnętrz bądź fasad.
Przy okazji Nocy Muzeów będzie miała miejsce też inauguracja nowej filiżanki muzycznej „Feliks Nowowiejski”, która powstała przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Po zwiedzaniu zapraszamy również na koncert organizowany przez katowicki klub Prepar (wejście płatne) w jednym z naszych budynków. Zagrają ASCION, Michał Wolski live, Essence, Dtekk oraz Oscar Dragon.
Dojechać do nas możecie specjalnym autobusem linii S2 odjeżdżającym z Dworca w Katowicach lub wybrać Carbon taxi, w cenie 7zł z rogu Francuskiej i Mariackiej, 13zł z Placu Szewczyka. Z każdej innej lokalizacji 10% zniżki na wszystkie dojazdy na Porcelanową 23.
Noc Muzeów w Muzeum Zagłębia w Będzinie
Noc Muzeów – w Muzeum Zagłębia w Będzinie 14 maja 2016 roku w godzinach od 18:00 do 24:00 w Pałacu Mieroszewskich organizowana jest w klimacie dwudziestolecia międzywojennego, w czasach, kiedy pałac zamieszkiwała rodzina Krąkowskich. Podczas wydarzenia na terenie pałacowo-parkowym będzie można zobaczyć pokazy grupy rekonstrukcyjnej takie jak fechtunek, kadryl czy szpaler, a między parkowymi alejkami spotkać konny pułk ułanów. Zainteresowani będą mogli spędzić wieczór w pałacu z rodziną Krąkowskich oraz z ich gośćmi specjalnymi i posłuchać koncertu jednej z największych gwiazd tego okresu. Noc Muzeów w Zamku od 18:00 do 1:00 a w Podziemiach od 18:00 do 24:00 będzie świetną okazją do przeniesienia się w czasy średniowiecza. Pod Zamkiem odbędą się „zmagania średniowiecznego wędrowca”, podczas których wcielicie się w role rycerza, myśliwego, chłopa…. Pod podziemiami czekać będą kolejne atrakcje – pokaz średniowiecznych tańców. A w samych podziemiach będzie można podejrzeć czym trudnili się rycerze w czasie pokoju.
Wszystkie informacje dotyczące wydarzenia oraz program: http://muzeum.bedzin.pl/685-noc-muze%C3%B3w-w-muzeum-zag%C5%82%C4%99bia-w-b%C4%99dzinie
Muzeum w Gliwicach
PODCZAS MAJOWEJ NOCY DO MUZEUM STEAMPUNK WKROCZY
I PRZENIESIE WSZYSTKICH NAS W WIKTORIAŃSKI MROCZNY CZAS,
EPOKĘ CIENI I BLASKU NIESAMOWITYCH MASZYN, PONADCZASOWYCH WYNALAZKÓW,
KTÓRE W NOC MUZEÓW ZOBACZYMY, GDY DO WILLI CARO WKROCZYMY,
WYMYŚLNE EKSPERYMENTY CHEMICZNE, CHODZĄCE ROBOTY MECHANICZNE,
POKAZ MODY STAMPUNKOWEJ, TO CZĘŚĆ SCENERII OGRODOWEJ,
A NA KONIEC SPEKTAKL O MIŁOŚCI, O TYM JAK UCZUCIE W MECHANICZNYM SERCU GOŚCI.
NA TO WSZYSTKO ZAPRASZAMY, Z PEŁNĄ PARĄ WNET RUSZAMY!!!
Harmonogram
WILLA CARO
ul. Dolnych Wałów 8a
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wiek pary. Maszyny, które zmieniły świat” – godz. 18.45 oraz 22.15
Oprowadzanie z temperamentem po wystawie stałej Willi Caro – godz. 18.00, 19.30, 23.00
Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00) – godz. 17.00 – 24.00
Wykład „Moda w alternatywnym świecie wiktoriańskim – czyli rzecz o steampunkowym guście” (Czytelnia Sztuki) – godz. 19.00
Quiz „Parowy sparing intelektualny” na wystawie „Wiek Pary. Maszyny, które zmieniły świat” – godz. 17.00 – 24.00
Stolik podróżnika, sceneria do pamiątkowych zdjęć – godz. 17.00 – 24.00
DLA DZIECI – zajęcia i warsztaty w SALACH EDUKACYJNYCH – II piętro WILLI CARO – ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006
- zajęcia „W krainie wynalazków” połączone ze zwiedzaniem wystawy „Wiek Pary. Maszyny, które zmieniły świat”, zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami – godz. 17.00 – 17.40 (połączone ze zwiedzaniem wystawy „Wiek pary. Maszyny, które zmieniły świat”) oraz 18.00 – 18.30
- warsztaty „Młody konstruktor” dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami – godz. 17.45 – 18.45
- zajęcia „Wynalazki, które zmieniły świat” dla dzieci w wieku 10-12 lat wraz z opiekunami godz. 19.00 – 19.30 oraz 20.00 – 20.40 (połączone ze zwiedzaniem wystawy „Wiek pary. Wynalazki, które zmieniły świat”)
- warsztaty „Polimerowy robak” dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami – godz. 19.15 – 20.15
- warsztaty „Młody inżynier” dla dzieci w wieku 10-12 lat wraz z opiekunami – godz. 20.45 – 21.45
OGRÓD WILLI CARO
Garderoba steampunkowa – godz. 17.00 – 20.00
Steampunkowy wizaż – godz. 17.00 – 20.00
Pokaz maszyn parowych – godz. 17.00 – 21.00
Pokaz eksperymentów chemicznych – godz. 17.00 – 21.00
Stoisko Mad Artisans – godz. 17.00 – 24.00
Kiermasz książek – godz. 17.00 – 24.00
Gry i zabawy dla dzieci – godz. 17.00 – 22.00
Stoisko z mini-robotami Hexbug – godz. 17.30 – 21.30
Pokaz mody XIX-wiecznej i steampunkowej „Co było pierwsze: stelaż czy halka? ” – godz. 20.00
Spektakl „Mechaniczne serce” – godz. 21.30
ZAMEK PIASTOWSKI 18.00 – 24.00
ul. Pod Murami 2
Oprowadzanie kuratorskie po wystawach – godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawach – godz. 21.00
Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00) – godz. 18.00 – 24.00
RADIOSTACJA GLIWICE 18.00 – 24.00
ul. Tarnogórska 129
Projekcja filmu „Uwaga! Tu Gliwice” – godz. 18.00, 19.00
„Radiostacja w szczegółach” – gra terenowa – godz. 18.00 – 22.00
„Magiczne oko” – wystawa polskich i niemieckich, zabytkowych radioodbiorników ze zbiorów Eugeniusza Szczygła, pokaz wybranych modeli – godz. 18.00 – 24.00
Projekcja filmu „Operacja Himmler” – godz. 20.00
Projekcja filmu „Der Fall Gleiwitz” – godz. 22.00
Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00) – godz. 18.00 – 24.00
ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO 18.00 – 22.00
ul. Bojkowska 37
Warsztaty „Pionierzy śląskiego przemysłu” (zapisy pod numerem telefonu 783 560 006) – godz. 18.00, 20.00
„Tajemnicza Odlewnia” – układanki dla dzieci – godz. 18.00 – 20.00
„Goethe zwiedzający Śląsk” – opowieść o postaci, prezentacja miniatury pomnika – godz. 19.00
„Śladami Baildona i Redena” – zwiedzanie z przewodnikiem – godz. 21.00
Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 21.30) – godz. 18.00 – 22.00
DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH 18.00 – 24.00
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14
Filmowe pokazy pofestiwalowe 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” (w programie: „Ischler” oraz „Żyd na szczęście”) – godz. 19.00 – 20.00
„Przywrócony świat portretów Wilhelma von Blandowskiego” – wideo instalacja – godz. 20.00 – 24.00
Zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00) – godz. 18.00 – 24.00