Śląskie Trendy

Nadchodzi Festiwal mejKiNG 2020

Tęsknisz za ZPT? Domowe dłubanie to Twoja największa pasja? Lubisz sobie wszystko dokręcić i naprawić własnymi rękami? Zatem weekend 10-11 października ma coś wyjątkowego  dla Ciebie.


Najbardziej techniczny festiwal artystyczny już wkrótce online!

Warsztat Miejski zaprasza na doroczne święto twórców, artystów, rzemieślników, majsterkowiczów, a więc czwartą edycję Festiwalu mejKiNG w Gliwicach. W tym roku pod hasłem „Sztuka majsterkowania”. Będzie ciekawie, jak zwykle, ale inaczej. W tym roku festiwal realizowany jest w sieci. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia odbędą się online. Zamiast stacjonarnych warsztatów, każdy chętny po dokonaniu wcześniejszej rejestracji, otrzyma zestaw materiałów, w specjalnie na tę okazję przygotowanym pudełku, aby w festiwalowe dni, w czasie rzeczywistym połączyć się z prowadzącymi i wspólnie majsterkować.

Podczas planowania tegorocznej edycji cieszyliśmy się na myśl, że zaprosimy uczestników do Hali Modeli GZUT, to przestrzeń, która sprzyja tego rodzaju wydarzeniom. Przeważyły i przeważają wciąż względy bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy zrobić festiwal hybrydowy. Większość prowadzących będzie nadawać z festiwalowego studia, które przygotowujemy w hali. Uczestnicy natomiast po zarejestrowaniu się będą mogli odebrać nasze festiwalowe pudełka, w których znajdą nie tylko niezbędne do poszczególnych warsztatów materiały, ale i prezenty – mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego.

Wprawne oko wypatrzy w grafikach promujących wydarzenie nawiązanie do popularnych programów “Zrób to sam” prowadzonych niegdyś przez Adama Słodowego, na których wychowywały się pokolenia. W tym roku bowiem organizatorzy postanowili przypomnieć nam tę postać w przededniu pierwszej rocznicy jego śmierci. Obecnie ruch “zrób to sam” (ang. Do It Yourself) nabiera tempa, za sprawą internetu, popularne dziś “crafty” i tablice na pinterest pełne pomysłów zastępował niegdyś Słodowy i jego studio. Dlatego właśnie współscenarzysta “Pomysłowego Dobromira” i kultowy pan “złota rączka” z okienka małego ekranu stał się inspiracją dla organizatorów wydarzenia.

W tegorocznym programie znalazły się warsztaty dla dorosłych i dla dzieci – szczególnie zaś – jak podkreślają organizatorzy – takie w których najlepiej uczestniczyć wspólnie. A jest w czym wybierać, bo w tegorocznym programie znalazły się między innymi warsztaty zdobienia zegarów metodą decoupage, szycia jesiennych kapci, tworzenia świecących breloków z użyciem nici przewodzących ale i warsztaty programowania w pythonie, projektowanie wirtualnego escape room, czy prezentacja podstaw CNC.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem platformy Evenea.pl link do katalogu warsztatów tutaj

Po wyczerpaniu limitu miejsc, na niektóre warsztaty będzie możliwość wpisania na listę dodatkową. Ochotnicy z tej listy również będą mogli wziąć udział w warsztatach. Warunek konieczny: osoba, która zgłosi chęć uczestnictwa, będzie musiała zorganizować niezbędne narzędzia i materiały we własnym zakresie.

Aby tradycji stało się zadość dla uczestników festiwalu przygotowano koncert, a w zasadzie koncerty. W sobotę, 10 października, po godz. 19:00 jako pierwszy będzie transmitowany koncert krakowskiego skłądu Gypsyandtheacidqueen i przyjaciele godzinę później o 20:00 rozpocznie się kolejna odsłona projektu “Nastaw ucho”. Muzycy tym razem zmierzą się z repertuarem gwiazd należących do “The 27th Club”. Wieczorem wybrzmią hity Jimmiego Hendrixa, Kurta Cobaina czy Amy Winehouse. W autorskich aranżacjach i ciekawej przestrzeni hali GZUT.

Drugi dzień Festiwalu to dalszy ciąg warsztatów i wirtualne odwiedziny polskich “makerspace” czyli społecznych pracowni i przestrzeni do majsterkowania. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą m.in. Wytwórnię w Krakowie czy nadmorskie Cumy, czyli miejsca oddające ducha takiej przestrzeni jaką już niedługo uda nam się stworzyć w Gliwicach – tłumaczy Filip Twarkowski z Warsztatu Miejskiego.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem platformy Evenea.pl link – po rejestracji należy odebrać pudełko z materiałami na warsztaty.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Warsztat Miejski w Gliwicach. Link do wydarzenia na facebooku: tutaj znajdziesz szczegóły

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Partnerami wydarzenia są: Gliwickie Zakłady Usług Technicznych, Leroy Merlin, Nettigo, Botland, Mal.drew, Warsztat pod kasztanem, Figle, Nastaw Ucho.

Patronami wydarzenia są: Telewizja Imperium Gliwice, Radio CCM, Nowiny Gliwickie, tubagliwic.pl, Śląskie Trendy, Super Bajtel.

Kontakt do organizatorów:

Warsztat Miejski,

e-mail: halo@warsztatmiejski.pl

 

 

PROGRAM WYDARZENIA:

 

Sobota 10 października

Warsztaty:

10:00 – 12:00 “Szycie pod napięciem”

10:00 – 12:00  “A czas ucieka… Warsztaty z tworzenia zegarów metodą decoupage”

12:30 – 14:30 “Ozdobne miseczki”

12:30 – 14:30 “Jesienny kapeć na długie wieczory”

12:00 – 14:30 “Projektujemy wirtualny escape-room”

15:00 – 17:00 “Budujemy pantograf”

15:00 – 17:00 “Bransoletki na paluszkach”

15:00 – 16:30 “CNC dla każdego? Zostań domowym frezerem”

 

Wydarzenia towarzyszące – koncerty

19:00 Koncert live Gypsyandtheacidgeen i przyjaciele – transmisja live facebook i youtube

20:00 Koncert live Nastaw Ucho – transmisja live facebook i youtube

 

 

Niedziela 11 października

Warsztaty

10:00 -11:30 “Notesy sekretniki”

11:00 -13:00 “Magiczny upcycling czyli świecąca ramka na zdjęcie”

12:00 -15:00 “Python z żółwikiem: programowanie dla zaczynających”

 

Wydarzenia towarzyszące:

13:45 – 16:45 Prezentacje live i odwiedziny w pracowniach i makerspace w Polsce – transmisje live – facebook

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl