Śląskie Trendy

Monalli dolls – lalki z pasji i miłości

Galeria Drugiego Planu Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach (Rybnik ul. 1 Maja 91B) zaprasza na wystawę fotografii Moniki Ekiert Jezusek, zatytułowaną „Monalli dolls – lalki z pasji i miłości. Ekspozycja czynna jest do 31 sierpnia 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00. Wstęp bezpłatny.


Wystawa fotografii Moniki Ekiert Jezusek swoją odsłonę miała podczas Festiwalu RAJ NAJNAJ – Letnia Akademia Malucha 30 czerwca 2018 r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Wymyśliła krainę baśni, teatru, kabaretu. Wszystko zaczęło się, jak to zwykle bywa, w dzieciństwie. Rodzice nauczyciele byli bardzo zaangażowani w działalność artystyczną, prowadzili własny zespół. Mała Monika dzielnie im towarzyszyła, odkrywając w sobie miłość do sztuki. Później przyszedł czas na studia plastyczne, a fotografia pojawiła się w międzyczasie. Jako szesnastolatka dostała aparat od ojca, który sam robił zdjęcia od wielu lat. Dzięki fotografii  i malarstwu znalazła sposób, w który mogła wyrazić siebie i szukać własnego odbicia w drugim człowieku. Rozmawiać z nim poprzez obraz. Okazało się, że obie pasje, malarską i fotograficzną, można połączyć i stworzyć barwny świat, jak gdyby z płótna czy teatru, ale za pomocą nowoczesnej techniki fotograficznej. Zrozumiała, że interesuje ją nie tylko samo fotografowanie, ale też kreowanie nowej rzeczywistości. Ten świat zrodził się w wyobraźni. I tak, stroje swoich postaci Monika szyje sama, samodzielnie też stylizuje wnętrza. A modelki to głównie kobiety, w których dokonują się przemiany, ich emocje z których artystka opowiada fotograficzne historie. A ponieważ również szyje lalki kolekcjonerskie, także i one stały się bohaterkami jej fotografii.

Od dziecka tworzyłam lalki… Koc na trawie albo poszewka od „jaśka” zabierana w podróż, a w niej kawałki materiału, nitka i igła. Zawsze można było coś wyczarować. Coś z niczego. Teraz na nowo ożyła potrzeba stwarzania małego człowieka, materializacji tego, co noszone w głowie od lat. Powstają z pasji i miłości. Kilka skrawków materiału, koronki, małe guziki i co najbardziej kocham – twarz, która zaczyna mówić do mnie zaraz po tym, jak oczy zaczynają patrzeć. Słucham ich podpowiedzi. Prowadzą mnie opowiadając historie nie z tej ziemi… szepcą tajemnice, marzą i tęsknią, smucą się, płaczą, uśmiechają… kochają i chcą być kochane. A ich małe serduszka biją mocno pod kawałkiem lnu. /Monalli/. 

Monika Ekiert Jezusek – fotografka, malarka, lalkarka. Miłośniczka farb, kolorów, kresek i form przeróżnych. Dusza niespokojna, przez która przelewają się obrazy. Najpierw  nucą się w głowie jak melodie, coraz głośniej, potem przyciskają do ściany wołając o materializację. Strony: http://monalli.blogspot.com/, http://niezlasztuka.net/portfolio/monika-ekiert-jezusek/https://www.pepiniera.pl/artysta,monika-ekiert-jezusek-,438.html, http://salonliteracki.pl/new/do-zobaczenia/585-monika-ekiert-jezusek,

http://www.warsztatywzlodziejewie.pl/nasi-ludzie/fotografowie/monika-ekiert-jezusek.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl