Śląskie Trendy

Mira Arte II w Szczyrku

Od 19 listopada w Botor Art Gallery w Szczyrku (Szczyrk, ul. Myśliwska 60) oglądać można wystawę Miry Skoczek-Wojnickiej zatytułowaną Mira Arte II. Ekspozycja prezentowana będzie do 18 grudnia. 

Mira Skoczek-Wojnicka jest artystką, która nie idzie na łatwiznę warsztatową i merytoryczną. Od wielu lat zajmuje się przede wszystkim malarstwem figuratywnym i portretowym, z elementami abstrakcyjnej geometrii. To wszystko stawia jej twórczość w nowatorskiej przestrzeni wizualizacji kliku epok malarskich w jednej artystycznej przestrzeni. Obok pięknych portretów w renesansowym stylu, pojawiają się draperie pejzaży lub architektury, rodem z obrazów starych mistrzów holendreskich, a pomiędzy nimi pojawiają się różne geometryczne kształty, przypominając, że wszystko pochodzi od matematyki. Często też, w obrazach Miry, dominuje tzw nowoczesne malarstwo, przetykane renesansowym pięknem kobiecych postaci.

Twórczość M. Skoczek-Wojnickiej jest podróżą przez historię malarstwa, pełną symboliki, zagadkowych spojrzeń, kubistycznych pejzaży i fragmentów babilońskich fresków. To jest świat żywiołów i przyrody, przenikających się i uzupełniających, bo tak skonstruowany jest świat i kosmos. Nic nie dzieje się z przypadku i wszystko ma swoje konsekwencje. Obrazy artystki są fragmentaryzacją naszej rzeczywistości, która była, jest i będzie, w kilkunastu wymiarach czasu. A to jest podkreślone mistrzowskim światłocieniem niedomówień i pewnej umowności w relacjach z odbiorcą. Nie ma w nich ani fałszu, ani pruderyjnej kokieterii, czy fajerwerków dekoracyjności. I dlatego twórczość M. Skoczek-Wojnickiej zachwyca od wielu lat, nie tylko jej fanów.

wystawa1

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl