Filozofia świetnie wpływa na rozwój dzieci, ich zdolności językowe, a nawet matematyczne. Ale w całej Polsce takie zajęcia ma tylko 196 szkół, głównie liceów. Projekt „Opowiastki o człowieku: miejsce w sieci z filozofią dla dzieci” będący efektem stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszki Batóg, sięga natomiast po dzieci nieco młodsze.
Naukowcy z Uniwersytetu w Durham uwzględnili w badaniu grupę 3000 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, w których prowadzono całoroczne lekcje filozofii. Z badań wynika, że wczesny okres kształcenia szczególnie dobrze nadaje się do wprowadzania młodych odbiorców w filozofię, przyspieszając ich rozwój o około dwa miesiące. Na późniejszych etapach edukacji uczniowie ci lepiej niż ich rówieśni radzili sobie w trakcie dyskusji nad praktycznymi problemami, okazując aktywność i umiejętność słuchania innych.
‚Dzieci z klas I–III potrafią angażować się w filozoficzne myślenie, dzięki niemu intensywnie się rozwijają i czerpią z niego osobistą satysfakcję’ (A. Łagodzka, TRENDY nr 1/2014). Pomysł skierowany jest do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Wchodząc na stronę www.bajtelwsieci.pl/filozofia, małolaty zostaną zachęcone do filozofowania, kminienia i zadawania pytań. A także poszukiwania odpowiedzi. Na początek twórczyni projektu Agnieszka Batóg zaprasza do gimnastyki umysłu i odpowiedzenia na kilka zagadek filozoficznych. A kiedy już wprawione będą w ruch szare komórki, przyjdzie czas, by się odważyć, rzucić światu wyzwanie i zadacie pytanie godne największych myślicieli w historii.
„Opowiastki o człowieku: miejsce w sieci z filozofią dla dzieci” uzupełniają także mądre i zabawne bajki filozoficzne, przedstawione w postaci krótkich filmików i opatrzone słowem komentarza. Ale z racji tego, że nic tu nie jest nudne i śmiertelnie poważne, swoje trzy grosze dorzucają eksperci w osobach złotoustego bajarza Mateusza Świstaka, rezolutniej reporterki SuperBajtla Wiktorii Kuźniak i uroczej specjalistki w opowieściach tańca hula, Martyny Zielonki.
Projekt powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. Zagwózdki, pytajki i więcej o projekcie na: www.bajtelwsieci.pl/filozofia/