Śląskie Trendy

„Miasto-planeta” – wystawa (nie) z tej ziemi

Śląskie miasta zachwycają różnorodnością i kontrastami. Tworzą przyciągające wzrok mikroświaty – o czym można przekonać się odwiedzając w październiku wystawę „Miasto-planeta” w „Galerii na Poziomie” Agory Bytom. Wstęp wolny.

ab_lukasz_lipka_katowice_1

Na wystawę trafi 30 niezwykłych fotografii autorstwa Łukasza Lipka – to panoramy sferyczne 360 stopni, które ukazują śląskie miasta z zupełnie innej strony. Wyjątkowe zdjęcia, wykonane w bardzo wysokiej rozdzielności, przypominają planetę, na której „wyrosły” najbardziej charakterystyczne punkty odwiedzonych przez fotografa miejsc. Efekt końcowy zaskakuje i zachwyca – można się o tym przekonać odwiedzając „Galerię na Poziomie” Agory Bytom od 4 do 31 października.

– Niezwykłe kadry Bytomia prezentowaliśmy już w ramach wystawy „Fotograficzna Przerwa na Bytom”, ale tym razem odrywamy również piękno okolicznych miast. Nasz region ma niesamowity potencjał i cieszymy się, że wystawy, takie jak ta, pomagają go odkryć– mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

ab_lukasz_lipka_bytom_2

Łukasz Lipka doskonale zna Bytom i inne śląskie miasta – sam pochodzi z Katowic i jak zaznacza, widzi ich nieustanną ewolucję. Ten potencjał próbuje oddać na jednej, niezwykłej fotografii.

– Panoramy sferyczne wykonuję już od 16 lat. Ta technika pozwala mi zainteresować widza, pokazać mu miasto z nowej perspektywy – dosłownie, bo oglądając je warto nawet przechylić głowę – mówi Łukasz Lipka, autor zdjęć.

Fotograf ma w swojej kolekcji ponad 200 fotografii wykonanych w tej technice. Prezentują m.in. Bytom, Katowice i Zabrze, ale są też zdjęcia z wizyt w Warszawie czy Krakowie. Co przyciągnęło fotografa do Bytomia?

ab_lukasz_lipka_bytom_1

– To przede wszystkim różnorodna architektura – w jednym miejscu możemy podziwiać style z dwóch lub trzech epok. Porównać to, co było dawniej, z tym co mamy dzisiaj. To lekcja historii na jednym zdjęciu – mówi Łukasz Lipka.

Fotograf zwraca uwagę, że najtrudniej jest wybrać miejsce, w którym ma zaczynać się panorama – bez tego zdjęcie nie osiągnie oczekiwanego efektu. A tym ma być przede wszystkich uchwycenie lokalnego piękna i przekonanie widzów, że warto poznać otaczający mikroświat – małą planetę, którą jest rodzinne miasto.

Wystawa „Miasto-planeta”

Start: 4 października 2016 r.

Koniec: 31 października 2016 r.

„Galeria na Poziomie”, poziom +3

Agory Bytom

Wstęp wolny

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl