Śląskie Trendy

Mała i wspaniała… Palletecture na Śląsku!

W czasach ogromnej atencji wobec eco-świadomości, ruchów no waste!, a także mody na recykling i upcykling, wykorzystanie drewnianych palet transportowych w budownictwie nikogo nie powinno dziwić. Używane palety stały się inspiracją dla architektów, którzy projektują z tego surowca często oszałamiające konstrukcje. Trend ten zyskał już nawet nazwę  – „palletecture”. Dobrym jego przykładem jest pawilon znajdujący się w jednym z gliwickich ogrodów rekreacyjnych, zaprojektowany przez pracownię projektową DesignOFF – architekta Mariusza Kuźniaka (www.designoff.com.pl)


Tanio i ekologicznie

Pawilon z palet jest niedrogim i w miarę łatwym do zrealizowania sposobem na stworzenie estetycznego i ekologicznego miejsca do wypoczynku. Palety są uniwersalne, trwałe i łatwo dostępne. Można je pozyskać bez trudu za darmo lub za niewielkie pieniądze. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że występuje kilkanaście ich typów.

Co, poza ceną i ekologiczną intencją stanowi o rosnącej popularności palet? Z pewnością duże znaczenie ma fakt, że skonstruowane są z drewna. To surowiec naturalny, budujący przyjemny klimat wnętrza i – co udowodnili psycholodzy – pozytywnie wpływający na naszą psychikę.

Palletectura = design

W tego typu konstrukcjach nie chodzi o to, by pozbijać ze sobą gotowe ściany z palet. Aby dom zachwycał, musi stanowić spójną całość z otoczeniem, a jego projekt powinien zostać wykonany w zgodzie ze współczesnymi trendami w architekturze.

W pawilonie zaprojektowanym przez pracownię DesignOFF użyto nietypowych palet o wymiarach (w cm) 140 x 160 oraz 140 x 210, z pełnym odeskowaniem. Mniejsze służyły do zbudowania konstrukcji podłogi, większe znalazły zastosowanie jako ściany elewacyjne budynku. Całość posadowiono na betonowych bloczkach. Konstrukcja została ocieplona z zewnątrz styropianem i obłożona czarną plastikową okładziną. Wewnętrzne ściany, z lekkich płyt OSB, wyposażono w kółka, co pozwala na ich mobilność i dowolność w aranżacji wnętrza. Możliwe jest również sprawne zdemontowanie bocznych ścian jednej z elewacji, pozwalające na częściowe otwarcie wnętrza na ogród. Dach wykonany został na drewnianej konstrukcji szkieletowej i pokryty płytami bitumicznymi. Całość uzupełniają pozyskane w drodze recyklingu duże okna zespolone. Od wewnątrz każde z nich wydaje się ramą obrazu, którego tematem jest inny element ogrodu.

Na wodzie, na lądzie, na kołach

Dużym walorem tego projektu jest jego wszechstronność. Sposób wykorzystania pawilonu z palet ograniczony jest jedynie wyobraźnią architekta i inwestora. Podobna konstrukcja znaleźć może zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale również jako samowystarczalny dom weekendowy, mobilny dom na kołach lub dom pływający. Aby zachować jego prostotę a wzbogacić o niezbędne w życiu wygody, wyposażyć go można w systemy solarne oraz inne formy samowystarczalności: pozyskanie deszczówki, wc kompostowe czy piec na bio paliwo.

W przypadku domów pływających, istnieje możliwość przemieszczania się za pomocą zamontowanego silnika zaburtowego, co otwiera nam drogę do przebywania w bezpośrednim otoczeniu wody. Domki też znakomicie sprawdzą się jako pełne klimatu biuro, warsztat czy pracownia.

Choć mały, to wielki

Nasze mini domy mogą być budowane w miejscu przeznaczenia, lub mogą „podróżować” na samochodzie dostawczym z HDS. Wtedy, aby umożliwić tani transport, ich szerokość nie może przekraczać 2,5m. Oczywiście, możliwe jest dobudowywanie kolejnych modułów. W przypadku usadawiania domku z palet od razu w miejscu przeznaczenia, właściwie nie ma ograniczeń co do jego wielkości.

To jednak, co wydaje się najbardziej kuszące w tego typu budowlach, to możliwość stawiania ich w dowolnym miejscu lub przemieszczania się z nimi. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że tam dom nasz, gdzie serce… A miłość do jednego miejsca, w przeciwieństwie do miłości do jedynej kobiety, nie musi być stała.

Ambitne plany

Pracownia projektowa DesignOFF – architekta Mariusza Kuźniaka (www.designoff.com.plnie poprzestała na projekcie domu z palet. Pierwszy z nich, opisany powyżej, stanął już w jednym z ogrodów rekreacyjnych w Gliwicach, znakomicie wywiązując się z powierzonych mu funkcji domu rekreacyjnego i letniego biura. Obecnie powstaje pływająca wersja domu wpisującego się w nurt palletecture, a w drugiej połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa mini domu na kołach.
W planach jest produkcja pod zindywidualizowane potrzeby klientów, z wykorzystaniem dobrych praktyk współczesnego designu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl