Śląskie Trendy

Maciej Maleńczuk w Mrowisku

Stowarzyszenie GTW po wakacyjnej przerwie zaprasza na kolejny koncert z cyklu Alternative Nights In Gliwice. 22 września 2017 w Mrowisku (ul. Pszczyńska 85) zagra Maciek Maleńczuk!

Artysta wystąpi solo z gitarą, ten to projekt na który artysta zabiera słuchaczy w swój świat, przekonania, stosunek do otaczającej nas rzeczywistości, poglądy, humor momentami bardzo mocny, obdarty ze sztucznej zasłony poprawności politycznej… nie zabraknie największych przebojów artysty, nowych nagrań i tych, mniej znanych, rzadko wykonywanych. To bardzo intymne i prywatne spotkanie na którym warto być by przekonać się o tym jaki naprawdę jest Maciek Maleńczuk.

Urodzony w latach słusznie minionej jednomyślności partyjnej i światopoglądowej, od zawsze krnąbrny i buntowniczy. Szkołę podstawową zmieniał kilka razy, ukończył zawodówkę w więzieniu zdobywając zawód ślusarz-spawacz i prawie skończył liceum zawodowe o specjalności obróbka skrawaniem. Zaszczytny obowiązek w postaci dwuletniej służby wojskowej odbył…. w zakładzie karnym w którym spędził w sumie półtora roku. Pojawiały się wtedy hasła na murach „Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?”. W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

Po opuszczeniu murów przez 7 lat gra na ulicach.

W roku 1986 dołącz do zespołu Püdelsi z którymi gra m.in. w Jarocinie. 1988 to debiut płytowy zespołu „Bela pupa”. Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory – resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu. W 1990 roku Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć nowy zespół i tak powstaje trio – Homo Twist.  W 1994 ukazuje się pierwsza płyta „Cały ten seks”. Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują „rockową” oprawę. Kariera nabiera rozpędu, kolejne płyty z Homno Twist i Püdelsami m.in. „Wolność Słowa”, która zyskuje status złotej, ale także solowe wydawnictwa.

W 2003 Maciek zostaje jurorem w programie Idol. 2007 – to obok koncertów solowych udział Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy – „Yugopolis”, który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi – „Koledzy” – duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie – „Psychodancing”.

Kolejne lata to zaangażowanie w sprawy polityczne . „Vladimir” i „Sługi za szlugi” (Yugopolis) – to ważny w zaistniałej sytuacji politycznej głos Maleńczuka jako patrioty, obrońcy pokoju. To także rok powrotu do mocnych, obyczajowych tekstów i autorskich kompozycji, które zostają wydane na płycie „Tęczowa swasta”.

Maleńczuk to niezwykle płodny artysta, nie bojący się używać mocnych i dosadnych słów.

 

Bilety w przedsprzedaży 75,00 zł, w dniu koncertu 90,00 zł.
Bilety w przedsprzedaży w Gliwicach w Stacji Artystycznej Rynek (nad EMPiK-iem) w godz. 13-19:00, kasie Mrowiska ul. Pszczyńska 85 oraz w systemie Ticketpro.

Miejsca numerowane, liczba biletów ograniczona.

Koncert organizowany w ramach Alternative Nights In Gliwice. Przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Gliwice.

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl