Śląskie Trendy

LUDZIE Z GUMY – warsztaty z grafiki w Rondzie Sztuki

Niedziela 26 lutego 2017 to ostatni dzień ekspozycji wystawy LUDZIE Z GUMY. Zmagania z materią. Pracownia Druku Wypukłego prof. Mariusza Pałki. Z tej okazji w Rondzie Sztuki przygotowane zostały dwa wydarzenia.

Od godz. 14.00 odbędą się Warsztaty z grafiki dla dorosłych – Odbijanie prac z archiwum ASP w Katowicach, które uczestnicy zabiorą sobie na pamiątkę do domu. Wstęp bezpłatny! Warsztaty poprowadzą: Sybilla Skałuba & Izabela Łęska.
Zapisy na mailu promocja.rondosztukI@gmail.com.

Wystawę w tym dniu będzie można zobaczyć do godz. 22.00 w ramach programu WYSTAWA LAST MINUTE.

Ludzie z gumy są spadkobiercami ludzi z drzewa, występującymi obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się oni tym, że lubią zmagać się z wszelką materią, a gumą (czyli linoleum) zwłaszcza. Z natury są bardzo płochliwi, nie lubią przebywać w stadzie, dlatego trzeba postępować z nimi delikatnie, by ich nie spłoszyć. Wysiłek ten przynosi zazwyczaj dobre efekty, gdyż w ludziach z gumy tkwi niesamowity potencjał twórczy, a że są to moi studenci, lubię z nimi pracować. Prowadzę Pracownię Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od 10 lat – opowiada prof. Mariusz Pałka, którego studenci podczas wystawy Ludzie z gumy zaprezentują prace przygotowane w pracowni.
Druk Wypukły jest jednym z podstawowych warsztatów graficznych, którego opanowanie najszybciej wprowadza w zagadnienia problemów plastycznych. Wymusza zastosowanie syntezy oraz uczy dyscypliny w kontakcie z oporną materią. Dostępność materiałów i prostota działań powoduje, że w dużym stopniu uwaga w realizacji dzieła przenosi się w procesie tworzenia na sferę intelektualną. Ważnym elementem tego etapu staje się eksperyment, czyli możliwość nowego zdefiniowania matrycy i powielania. Studenci w Pracowni Druku Wypukłego odreagowują skomplikowane technologie najnowszych mediów w kontakcie z drewnem, linoleum czy gipsem.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl