Śląskie Trendy

Lampy wiszące i kilka wskazówek na temat tego, jak je wybierać

Wybór oświetlenia do mieszkania to nie tylko kwestia estetyczna. Warto wziąć pod uwagę również odpowiednie natężenie światła w różnych pomieszczeniach domu. To oczywiste, że w sypialni dobrze jest liczyć na ciepłe i rozproszone światło, podczas gdy w kuchni warto skorzystać z doświetlonych blatów. Jakie są rodzaje lamp wiszących i jak je wybierać pod kątem stylu i praktycznego zastosowania?


Rodzaje lamp wiszących

Lampy wiszące dzieli się na modele jednopunktowe oraz wielopunktowe. Wszystko sprowadza się do tego, ile żarówek docelowo ma się w nich znaleźć. Ze względu na swoją charakterystykę każdy z rodzajów ma swoje mocne, ale także i słabe strony. Przez to tam, gdzie jeden z nich nie zda egzaminu, drugi pasować będzie idealnie.

Jednopunktowe lampy wiszące na Homebook.pl polecane są do niewielkich pomieszczeń lub jako uzupełniające źródło światła. Sprawdzają się one świetnie w kuchniach, w których blaty są dodatkowo doświetlone albo pokojach dziecięcych, gdzie dziecko w miejscu pracy takim jak biurko korzysta jeszcze z niewielkiej lampki. Modele z zamkniętym kloszem dostarczać będą światło rozproszone, podczas gdy te z kloszem otwartym silnie doświetlą pomieszczenie szczególnie w ich pobliżu.

Wielopunktowe lampy wiszące to dobre rozwiązanie do większych pomieszczeń albo jako skoncentrowane źródło światła na przykład nad stołem jadalnym. Często lampy takie wybiera się do kuchni, aby dokładnie oświetlić wszystkie jej zakamarki, albo do sypialni, gdzie kilka symetrycznych kloszy tworzy przytulny i elegancki charakter wizualny.

Lampy wiszące w wystroju wnętrz

Wśród aktualnych trendów wystroju wnętrz bezsprzecznie króluje styl nowoczesny i minimalistyczny. Z pewnością jest wiele pomieszczeń, w których bogato zdobione żyrandole potrafią stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza. Silnie przeważa jednak wybór lamp prostych, geometrycznych i o surowej fakturze klosza. Do salonów coraz częściej wybiera się lampy wiszące z kloszem zrobionym z papieru, szkła, lub w formie metalowej klatki z żarówką w środku. Minimalizm w wystrojach polskich domów coraz liczniej prezentuje się właśnie takim przejrzystym kloszem i całkowicie widoczną żarówką.

Urządzając mieszkanie w nowoczesnym stylu, dla stworzenia spójności charakteru pomieszczeń nie warto decydować się na lampy wiszące o nieregularnych i bogatych kształtach. Znacznie lepiej będą pasować klosze geometryczne – okrągłe, stożkowe lub kwadratowe, które w swojej prostej formie, nadadzą pomieszczeniom elegancji i schludności w wyglądzie.

Lampy wiszące do różnych pomieszczeń

Lampy wiszące do salonu powinno się wybierać przede wszystkim pod kątem jego rozmiaru. Coraz częściej w nowych domach spotyka się otwarte salony, w których zacierają się granice pomiędzy kuchnią czy przedpokojem. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe, które pasować będzie ono do siebie na całym poziomie budynku. Wybierając lampy wiszące do niewielkiego salonu, można jednak śmielej spojrzeć w stronę jednopunktowego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zamknięty klosz, który rozproszy światło. Nie będzie ono wówczas odbijać się silnie od ekranu telewizora, za to liczyć można na przyjemną atmosferę podczas spokojnych wieczornych seansów filmowych.

Lampy wiszące do pokoju dziecięcego powinny być dopełnieniem oświetlenia, z którego dziecko korzysta przy biurku. Żadne oświetlenie sufitowe nie zapewni odpowiedniej ilości światła w miejscu pracy. Kiedy najważniejsze zadanie, czyli dostateczne doświetlenie biurka, zostanie wykonane przez lampę biurową, sufitowa może być łagodniejszym źródłem światła. Zamknięty klosz wykonany z przepuszczalnego materiału jak papier przyjemnie rozproszy światło, dzięki czemu dziecko po zgaszeniu oświetlenia przy biurku będzie mogło cieszyć się spokojną atmosferą sypialni. Zaleca się podobny wybór oświetlenia także do sypialni i pracowni osób dorosłych. Tam, gdzie miejsce przeznacza się na pracę czy naukę, dobrze jest korzystać z lamp biurowych. Nad łóżkiem dobrze jest móc jednak liczyć na przyjemne i rozproszone światło.

Lampy wiszące do kuchni powinny dawać światło skoncentrowane na miejscach, w których pracuje się nad kulinarnymi dziełami. Dla własnej wygody warto zaopatrzyć kuchenne blaty w dodatkowe oświetlenie, podobnie jak stół jadalny. Mimo wszystko tutaj również lampa sufitowa powinna dawać silne źródło światła, ponieważ nie ma tu miejsca na półmrok. To dlatego zaleca się wybieranie otwartych kloszy.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl