Śląskie Trendy

Kosmiczne Majówki

Niewiele osób wie, że w Sopotni Wielkiej (w sąsiedztwie Żywca) znajduje się ośrodek Astroturystyki. Wśród jego atrakcji uwagę zwraca imitacja wnętrza modułu kosmicznego ISS (Youth Space Station) w skali 1:1 zbudowana z udziałem młodzieży z okazji 50-lecia ery kosmicznej. W tym niezwykłym miejscu w maju zorganizowane zostaną dwie majówki. Pierwsza z plenerowych imprez, Majówka z Astronomią 2014 odbędzie się w dniach 1-4 maja. 10 i 11 maja gospodarze ośrodka, Stowarzyszenie Polaris-OPP, zapraszają na Astroevent Baza Marsjańska.

Pomieszczenie modułu kosmicznego do złudzenia przypomina wnętrze Destiny Laboratory NASA i jest jedyna tego typu konstrukcja w Polsce. Na pokładzie prowadzone są pokazy astronautyczne, doświadczenia oraz możliwe jest przeprowadzenie symulacji lotu stacji z udziałem młodzieży. W 2008 roku stację odwiedził astronauta z NASA George Zamka pozostawiając tutaj wiele pamiątek.

Stowarzyszenie POLARIS-OPP zaprasza serdecznie na dwa zjazdy jubileuszowe Majówka z Astronomią 2014, odbywające się w dwóch terminach na terenie Sopotni Wielkiej i najbliższego miasta, czyli Żywca. Z okazji 20-lecia naszej organizacji program przewiduje obchody w siedzibie Stowarzyszenia wraz z wyjazdami terenowymi i obserwacjami nocnego nieba oraz otwartą imprezę w postaci ASTROEVENTU Baza Marsjańska dla szerokiego grona odbiorców.

Na pierwszym ze zjazdów, 1 – 4 maja czeka nas m.in.:

– nocna obserwacja na najwyższym wzniesieniu gminy Łękawica w Łysinie,

– teleskopowy maraton Messiera na M/O-3 i tradycyjna sesja meteorowa na łóżkach polowych,

– test trasy ASTROBIKER 2014 „Tour de Sopotnia” – zapraszamy do zabrania własnych rowerów!

– TARPAN OFF ROAD – wyjazd Mobilnym Obserwatorium na bezdroża Beskidów: „Drogą przyszłości Sopotnia-Sopotnia…” wraz z teleskopowymi pokazami krajobrazów,

– prezentacja filmu popularyzatorskiego International Dark-Sky Association na pokładzie Youth Space Station.

10 i 11 maja centrum Żywca zmieni się w Bazę Marsjańską. 10 maja od godz. 10 do 18 w pobliżu Galerii Lider odbędzie się największy event popularyzatorski dostępny w ofercie Programu Przybliżmy Dzieciom Niebo, jako forma otwartej imprezy zewnętrznej dla całych rodzin z okazji obchodów 20-lecia naszej organizacji! Dostępne będą m.in. takie stanowiska jak „Ogród na Marsie”, czyli astrobiologia i botanika w jednym, „Eksploratorium” – dotknij kosmosu i wykonaj swój własny model lądownika marsjańskiego, „ASTROLABIUM” – poczuj się jak w kokpicie rakiety za pomocą trójpierścieniowego żyroskopu, „Warsztaty z detektorem metali”, czyli poszukiwanie meteorytów ćwiczebnych oraz Marsjański kącik dla dzieci, stanowisko fotograficzne w kostiumach astronautów, warsztaty rakietowe i wiele innych! Dla uczestników, którzy zdobędą wszystkie pieczątki stanowiskowe do specjalnych Paszportów Marsjańskich przewidziano liczne nagrody… Wstęp bezpłatny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl