Śląskie Trendy

Koncert Agi Zaryan i Jacoba Colliera

Muzyczna uczta inspirowana brzmieniem jazzu oraz nowymi technologiami – 5 grudnia br. na scenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wystąpią: światowej sławy artystka, Aga Zaryan oraz zdobywca dwóch nagród Grammy, Jacob Collier. Koncert odbędzie się w ramach kolejnej odsłony cyklu BMW JAZZ CLUB, w tym roku zaplanowanego pod hasłem NOWE POKOLENIA.

Katowicki koncert będzie spotkaniem dwóch scenicznych osobowości, tworzących nową jakość w muzyce jazzowej. Aga Zaryan wystąpi w podwójnej roli: wokalistki i dyrektor artystycznej wydarzenia. Z myślą o grudniowej trasie koncertowej, obejmującej – poza Katowicami – także Warszawę i Gdańsk, przygotowała premierowy program.

Gościem specjalnym koncertu będzie tegoroczny zdobywca dwóch nagród Grammy – Jacob Collier. 23-letni multiinstrumentalista, rozwijający się pod skrzydłami samego Quincy’ego Jonesa, uważany jest za następcę Prince’a.

Do udziału w przedsięwzięciu Aga Zaryan zaprosiła także kilkudziesięciu młodych muzyków klasycznych, grających w składach Młodej Polskiej Filharmonii i European Jazz Sextet. Za aranżacje orkiestrowe odpowiadać będzie pianista jazzowy i kompozytor, dwukrotny zdobywca Fryderyka – Michał Tokaj.

– Międzynarodowe Centrum Kongresowe po raz kolejny mocno zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Katowic. Mariaż muzyki jazzowej, nowych technologii oraz zaskakujących aranżacji orkiestrowych, a przede wszystkim, udział w tym przedsięwzięciu gwiazd światowego formatu – to wszystko zapowiada wyjątkowy koncert, na który już teraz bardzo się cieszymy i serdecznie zapraszamy – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

Bilety na koncert, w cenie od 120 zł, można kupić poprzez stronę: www.eventim.pl, a także poprzez specjalną aplikację dostępną na FB: https://www.facebook.com/BMW.Polska.

Więcej informacji o BMW Jazz Club – www.bmwjazzclub.pl

***

Aga Zaryan – wokalistka jazzowa młodego pokolenia, której sława sięga od Tokyo do Nowego Yorku. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w jazzie, kontynuując tradycję takich muzyków jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Jest pierwszą oraz jedyną polską wokalistką, której płyty ukazują się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Wyróżniają ją indywidualny styl i podejście do śpiewania, z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Nagrała osiem albumów, w tym złoty, platynowy i multiplatynowy. Jest dwukrotną laureatką nagrody Fryderyk w kategorii „Poezja śpiewana”. W jej repertuarze pojawiły się interpretacje wierszy: Leonarda Cohena, Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Krystyny Krahelskiej, czy Agnieszki Osieckiej. Album „Księga olśnień”, poświęcony postaci Czesława Miłosza, zdobył szereg nagród, m.in. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Różę Gali. W latach 2007-2013 Aga Zaryan siedem razy z rzędu otrzymała tytuł Pierwszej Damy Polskiego Jazzu w rankingu magazynu Jazz Forum. Artystka występuje na polskich oraz zagranicznych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Izraelu, Turcji, Rosji i Islandii. Jest laureatką Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i promocji polskiej kultury.

Jacob Collier – pochodzący z Londynu 23-letni artysta uznawany jest za jednego z najbardziej wyrazistych i pomysłowych muzyków młodego pokolenia. Zaczynał od tworzenia we własnym pokoju filmów, które zamieszczał na kanale YouTube. Śpiewa w nich wszystkie partie, gra na wszystkich instrumentach i wizualizuje każdy element utworu, tworząc mozaiki na ekranie. Od pierwszej publikacji w grudniu 2011, jego profile w mediach społecznościowych zyskały ponad 100 tys. międzynarodowych obserwatorów i ponad 6 milionów odsłon. Dzięki nietuzinkowej interpretacji hitu Steviego Wondera „Don’t You Worry ‘Bout A Thing”, zyskał ogromną popularność, a wśród jego największych fanów znaleźli się m.in.: Quincy Jones, Herbie Hancock, Pat Metheny, Chick Corea, Steve Vai i Take 6.

Muzyka Jacoba Colliera łączy w sobie elementy jazzu, dzieł klasycznych, śpiewu a cappella, groove, folku, trip-hopu, gospel, soulu i improwizacji. Na scenie wykorzystuje nowe technologie, tworząc intrygujące wizualnie widowiska. Za debiutancki album „In My Room” otrzymał dwie nagrody Grammy.

BMW JAZZ CLUB – cykl muzyczny, który wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce. Program każdego z koncertów w ramach cyklu jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków.

BMW JAZZ CLUB powołali na zaproszenie BMW Group Polska w 2006 roku Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Podczas pięciu tworzonych przez nich edycji wraz z Jopek wystąpili: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone, a także Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.

Obecnie każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość: w 2011 roku – Michał Urbaniak, w 2012 roku – Terri Lyne Carrington, w 2013 roku – Dianne Reeves, w 2014 roku – Tomasz Stańko, w 2015 roku – Branford Marsalis, a w ubiegłym roku – Ive Mednes.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl