Śląskie Trendy

Koalicja Miast: Katowice zabrzmią w Europejskiej Stolicy Kultury

Od muzyki elektronicznej i eksperymentów z kwadrofonią, przez jazz aż po muzykę klasyczną do 21 sierpnia w Europejskiej Stolicy Kultury będzie można wziąć udział w muzycznej uczcie przygotowanej przez Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Przyznany przez UNESCO tytuł jest wyrazem uznania dla intensywności życia muzycznego i potencjału Katowic, szczycących się cenionymi festiwalami muzyki poważnej, alternatywnej i elektronicznej, prężną działalnością Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz twórczością artystów stanowiących element historii miasta – kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Teraz część tej artystycznej obfitości wzbogaci program Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Z wizytą w Biurze Dźwięku

Na cały tydzień dziedziniec wrocławskiego Arsenału Miejskiego zamieni się w scenę, na której co wieczór będzie można posłuchać nietuzinkowych artystów i ich wyjątkowych projektów. – Jako że Wrocław jest miastem spotkań, niemal wszystkie przygotowane przez nas propozycje będą wynikiem muzycznych kooperacji – mówi Łukasz Kałębasiak, przedstawiciel katowickiej prezentacji. – W ramach prezentacji, w kamienicy Rynek 25 uruchomimy Centralę Eksperymentów Dźwiękowych, filię Biura Dźwięku Katowice. Na Śląsku to miejsce, gdzie od kilku lat dzięki warsztatom, spotkaniom i publicznym sesjom powstaje najbardziej awangardowa, nowa muzyka miasta.

To nie tylko codzienne, otwarte dla publiczności, popołudniowe i wieczorne koncerty, sesje i sety DJ-skie. To również otwarte prezentacje, projekcje filmowe, kwadrofoniczne słuchowiska i warsztaty dźwiękowe prowadzone przez zaproszonych gości. Sercem wrocławskiej Centrali będzie wielokanałowy system nagłośnienia przygotowany we współpracy z profesjonalnymi inżynierami dźwięku, który dla zaproszonych artystów będzie stanowił formę instrumentu.

Główny akord

Punktem centralnym katowickiej prezentacji będzie dziedziniec Arsenału Miejskiego. To tam zabrzmią trzy główne wydarzenia muzyczne. Pierwsze to wspólny koncert polskiego zespołu VOŁOSI z kultową gruzińską grupą 33A, prowadzoną przez charyzmatycznego NiazaDiasamidze. Karpacka emocjonalność i kaukaska energia tworzą prawdziwie wybuchową mieszankę, wykorzystując wyjątkowe, nasycone rockowym brzmieniem połączenie smyczków i tradycyjnych gruzińskich instrumentów panduri.

Kolejna propozycja to koncert multimedialny CallTrane, inspirowany artystyczną spuścizną Johna Coltrane’a. Wykonawcami spektaklu będą kwartet jazzowy Maciej Obara International, grafik Marian Oslislo i Dariusz Chojnacki – aktor deklamujący dzieła Amiri Baraki, guru afroamerykańskiej poezji. Łącząc dźwięk, obraz i słowo artyści zaproszą do wspólnej podróży śladami rozwoju duchowego i muzycznego mistrza, jednocześnie wykorzystując możliwość stworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej.

Absolutną europejską premierą będzie koncert Silesia playsSavory, podczas którego ożywione zostaną unikalne kompozycje gigantów jazzu lat 30. I 40. – Billie Holiday, Elli Firzgerald czy Louisa Armstronga. Znamy je dziś dzięki prywatnym nagraniom wykonanym na początku XX wieku przez legendarnego technika dźwięku Williama Savory’ego, obecnie znajdującym się w Narodowym Muzeum Jazzu w nowojorskim Harlemie. Na scenie do katowickich muzyków z RGG Trio dołączy dyrektor muzeum i jednocześnie saksofonista LorenSchoenberg, a wraz z nim także znakomity puzonista Samuel Blaser. Uzupełnieniem koncertu będzie wystawa znanych na całym świecie rysunków Philipa Paqueta poświęconych historii jazzu.

Poznać katowickie geniusloci

Katowiccy artyści zaprezentują w Europejskiej Stolicy Kultury także projekty wyłonione w miejskim konkursie „GeniusLoci”. Pierwszym będzie „Elektropoezja. Miasto myli nam tropy” duetu poetycko-muzycznego Brzoska i Gawroński, z gościnnym udziałem perkusisty Przemysława Borowieckiego i wizualizacjami autorstwa Moniki i Doroty Proby.

Kolejna propozycja – „Bloki i familioki we Wrocławiu” – to połączenie instalacji muzycznej, imprezy electro i pracy społecznej. Projekt jest efektem rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego, który wśród mieszkańców Katowic zbierał opinie o aglomeracji, ruchach miejskich, inwestycjach regionu, postawach wobec władzy czy stosunku do tożsamości lokalnej. Rozmowy zostały przetransponowane w cykl oryginalnych utworów muzycznych.

Muzyczny pejzaż miasta będzie można usłyszeć także podczas koncertu Medulla&AUKSO. Stworzony specjalnie dla Wrocławia projekt ma na celu połączenie industrialnej przeszłość i kulturalnej teraźniejszości Katowic – miejsca, w którym najlepsze orkiestry występują na terenie dawnej kopalni węgla. Został przygotowany przez Piotra Steczka, muzyka Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Zaprezentowany zostanie pod batutą Marka Mosia.

We Wrocławiu zobaczymy także muzyczny projekt „Larmo w Bogucicach”. Za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego słuchacze będą mogli zanurzyć się w przemysłową przeszłość Katowic. Najstarsza dzielnica miasta będzie tłem dla muzycznej opowieści o jego przemianach, a wszystko na kanwie muzyki… Lady Pank do filmu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Brzmi dobrze? Bo to Katowice – Miasto Muzyki UNESCO!

19 sierpnia, godz. 19.30

Medulla&AUKSO

Muzyka klasyczna spotka się z muzyką określaną jako „industrialna”. Projekt przygotowany przez Piotra Steczka, muzyka Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO (we Wrocławiu pod batutą Marka Mosia), jest emanacją muzycznego pejzażu miasta. Miejsca, w którym najlepsze orkiestry występują na terenie dawnej kopalni węgla. Stworzony specjalnie dla Wrocławia projekt spróbuje połączyć te dwie, pozorne sprzeczności – industrialną przeszłość i kulturalną teraźniejszość.

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
www.wroclaw2016.pl/koalicjamiast

Wstęp wolny

 

20  sierpnia, godz. 18.30

Larmo w Bogucicach. Koncert dzielnicy

Zanurzenie w przemysłową przeszłość Katowic za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego w projekcie Larmo w Bogucicach (20 sierpnia). Najstarsza dzielnica Katowic będzie tłem dla muzycznej opowieści o przemianach miasta, a wszystko na kanwie muzyki… Lady Pank do filmu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
www.wroclaw2016.pl/koalicjamiast

Wstęp wolny

21 sierpnia

godz. 19.30

Silesia playsSavory

Absolutna europejska premiera. Ożywienie zapomnianych nagrań gigantów jazzu lat 30. XX wieku – Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Louisa Armstronga. Wszystkie zostały zarejestrowane na winylowych płytach przez Williama Savory’ego, który nagrywał najczęściej koncerty transmitowane na żywo w amerykańskim radiu. LorenSchoenberg, dyrektor muzeum i saksofonista zarazem, wraz z zapraszanymi muzykami wykonuje najwspanialsze utwory z kolekcji. Do pierwszego europejskiego wykonania zaprosił katowickie RGG Trio. Wspomoże ich inna ważna postać – znakomity puzonista Samuel Blaser.

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
www.wroclaw2016.pl/koalicjamiast

Wstęp wolny

 

godz. 21

CallTrane

Projekt w hołdzie gigantowi jazzu Johnowi Coltrane’owi. Jego muzyka była źródłem inspiracji dla znakomitego saksofonisty związanego z Katowicami Macieja Obary. Wraz ze swoim kwartetem Maciej Obara International skomponował utwory w hołdzie Coltrane’owi. Żeby wejść głębiej w idee przyświecające Coltrane’owi i w ducha czasów, w których tworzył, katowicki aktor Dariusz Chojnacki uzupełnia koncert wierszami niedawno zmarłego guru afroamerykańskiej poezji –Amiri Baraki. Całość wizualnie spina „żywopisanie” znakomitego grafika (a prywatnie wielbiciela i znawcę jazzu) Mariana Oslislo.

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
www.wroclaw2016.pl/koalicjamiast

Wstęp wolny

15 sierpnia|21 sierpnia

Centrala Eksperymentów Dźwiękowych

Jedyna i wyjątkowa akademia muzyki eksperymentalnej – Biuro Dźwięku Katowice – otwiera filię we Wrocławiu. BDK stawia sobie za cel integrację i aktywizację lokalnych twórców muzyki elektronicznej. Jego katowickie działania obejmują warsztaty, spotkania, publiczne sesje koncertowe oraz kwadrofoniczne eksperymenty. We Wrocławiu BDK uruchomi Centralę Eksperymentów Dźwiękowych, miejsce współpracy artystów katowickich z twórcami z pozostałych miast Koalicji i gośćmi z zagranicy. Trzy piętra kamienicy przy Rynku 25 zajmie przestrzeń warsztatowa, miejsce prezentacji koncertów i słuchowisk, wreszcie sala pogłosowa dedykowana instalacjom dźwiękowym.

Kamienica Rynek 25

Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
www.wroclaw2016.pl/koalicjamiast

Wstęp wolny

15 sierpnia|21 sierpnia

Wystawa Philipa Paqueta „Graphicology”

Belgijski rysownik i twórca komiksów Philip Paquet znany jest też z wielkiej miłości do jazzu. Jego komiksowy album o Louisie Armstrongu przyniósł mu światową sławę. Wraz z Brussels Jazz Orchestra stworzył projekt Graphicology – rodzaj komiksu o historii jazzu z muzyką na żywo. Koncertowi BJO na kwietniowym Katowice JazzArtFestivalu towarzyszyła wystawa rysunków Paqueta, w tym wielu stworzonych specjalnie dla Katowic. Teraz będzie ją można oglądać w przestrzeni Arsenału.

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl