Śląskie Trendy

Kino Klatka… w trawie

Współczesny ogród jest nie tylko miejscem uprawy roślin, ale również mini-parkiem relaksu i rozrywki, zwłaszcza dla najmłodszych jego użytkowników. Architekt Mariusz Kuźniak właściciel pracowni DesignOff  www.designoff.com.pl stworzył coś bardziej uniwersalnego, miejsce, z którego korzystać będą mogli również dorośli. Ogrodowe kino znakomicie wpisało się w naturalne otoczenie, wzbogacając je o nową funkcję.


Początki kin pod chmurką

Kina na wolnym powietrzu znane są mniej więcej od 100 lat. Oczywiście, na początku były to kina samochodowe, popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Jednak za pierwszy taki obiekt można uznać otwarty w 1915 roku w Nowym MeksykuTheatre de Guadalupe. Z kolei w 1921 roku w Teksasie Claude V. Caver otworzył pierwsze kino samochodowe na terenie USA.

Nowe technologie, oparte na ekranach LED i umożliwiające dobre nagłośnienie, przeniosły widzów z wnętrz samochodów na leżaki i krzesła. Od kilku lat plenerowe kina cieszą się w miastach dużą popularnością. Rozstawiane są w parkach i na skwerach, oferując możliwość oglądania światowych hitów w otoczeniu natury.

Kino w trawie

W pomyśle właściciela ogrodu nie chodziło jednak tylko o powieszenie ekranu i włączenie rzutnika – wziął na siebie zadanie stworzenia bardzo określonej przestrzeni, która w pełni odda klimat prawdziwego kina. Nie bez powodu swoją instalację architekt nazwał klatką. Wykorzystał dwa znaczenia tego słowa – z jednej strony w sposób oczywisty prowadzi nasze myśli w stronę klatki filmowej, z drugiej sama konstrukcja kina, zbudowana na bazie szkieletu z rur nieco przypomina klatkę. Nie jest jednak zamknięta – z jednej strony widok na zieleń umożliwia pas przezroczystej folii, z drugiej – otwarty plan, przez który podziwiać można rosnące w ogrodzie rośliny.

Industrialny charakter

Budowla ma też mocny industrialny rys, charakterystyczny dla pracowni DesignOff Mariusz Kuźniak. Konstrukcja oparta jest rusztowaniu rurowo – złączkowym. Architekt wykorzystał rury stalowe o średnicy 33,7mm i wyeksponował łączenia w postaci złączy krzyżowych stałych do rusztowań warszawskich. Również podłoże ma przemysłowy charakter. Tworzą go ażurowe plastikowe palety w kolorze czarnym, o wymiarach 110cm/110cm. Zarówno podłoga jak i ściany boczne pokryte są również z czarnych płyt kanalikowych, natomiast dach zbudowany został z poliwęglanu komorowego. Dla przełamania dominującej czerni, architekt wykorzystał wyraziste krzesła w kolorze pomarańczy. Ogrodowo-industrialny charakter kina podkreśla także linia oświetlenia, którą wytyczają żarówki w tradycyjnym stylu.

Najważniejszym atrybutem Kina Klatka jest jednak to, że jest integralną częścią ogrodu, który zmienia się sezonowo zgodnie z prawami natury. Czasem sięgnąć można po owoce porzeczek, chwilę później nad głową dojrzewają węgierki. W niewielkiej odległości, tuż za płotem rozciąga się ogromne pole kukurydzy. Zatem i popcorn, jak w prawdziwym kinie, znajduje się zaledwie na wyciągnięcie ręki.

źródło: www.designoff.com.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl