Kiedy na Śląsku mówiło się po celtycku – na wykład dr Przemysława Dulęby zaprasza Biblioteka Muzeum Śląskiego (ul. Dobrowolskiego 1). Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 lutego o godz. 17. Wstęp 1 zł.
Celtowie, lud doskonale znany z wielu antycznych źródeł pisanych, w powszechnej świadomości ludzi współczesnych kojarzony jest raczej z obszarami Wysp Brytyjskich i Francji. Tymczasem w szczytowym okresie rozwoju ich kultury zajmowali znaczny obszar Europy, a także środkową część Azji Mniejszej. Pozostałości osad celtyckich archeolodzy odkrywają również na Górnym Śląsku, gdzie w okresie pomiędzy V a końcem II wieku przed narodzeniem Chrystusa znajdowała się jedna z czterech enklaw osadniczych lokalizowanych na obszarze Polski.
Badacz kultury celtyckiej, dr. Przemysław Dulęba przybliży nam fascynującą historią ludu, który miał ogromny wpływ na rozwój gospodarczy antycznej Europy, lecz pomimo wysokiego rozwoju cywilizacyjnego uległ potędze Imperium Rzymskiego oraz barbarzyńskim plemionom germańskim. Spotkanie będzie również okazją do zapoznania się z najnowszymi badaniami wykopaliskowymi prowadzonymi przez Muzeum Śląskie i Uniwersytet Wrocławski na osadzie celtyckiej w okolicach Raciborza.
Prelekcja przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Śląskiego otwiera cykl tegorocznych spotkań poświęconych archeologii.