Śląskie Trendy

II Festiwal Krypty Absurdu

W programie tegorocznego festiwalu znajdziemy wiele ciekawych filmów kina klasy B.

Festiwal rozpocznie #16 pokaz Krypty Absurdu na którym zobaczymy wiele ciekawych filmów krótkometrażowych, animacji, teledysków i wiele więcej. Oczywiście wszystko ociekające absurdem oraz niesamowitą wyobraźnią twórców.

W programie znalazły się również dwa seanse niespodzianki, o które zdradzimy w ciągu najbliższego tygodnia, przed rozpoczęciem festiwalu.

Ważnym punktem festiwalu jest pierwsza reżyserska retrospektywa w historii projektu Krypta Absurdu. Jej bohaterem jest Glenn Berggoetz. Człowiek orkiestra, który w swoich filmach jest alfą i omegą. Reżyseruje, gra główne role, stoi za kamerą, komponuje muzykę itd. Jego pierwszy film „To Die Is Hard” mogliśmy podziwiać na I edycji Festiwalu Krypta Absurdu. W tym roku ponownie zobaczymy ten film oraz jego drugie dzieło „The Worst Movie Ever”!

Zaprezentowane zostaną również najlepsze filmy krótkometrażowe z 15 comiesięcznych pokazów Krypty Absurdu w Rondzie Sztuki.
——————–

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie pfee, Krypta Absurdu

PARTNERZY:
Drzwi Zwane Koniem, Absurdalna, antyRAMA, Rondo Sztuki, ASP w Katowicach

Krypta Absurdu to pokazy filmów absurdalnych oraz filmów klasy B, odbywające się cyklicznie, raz w miesiącu. Mają ma celu zapewnienie katowickiej widowni chwili oddechu w codziennym życiu. Dlatego też wszystkie pokazy odbywają się w środku tygodnia. Prezentujemy filmy absurdalne, klasy B. Choć większość filmów dostępna jest w Internecie, fenomen wspólnego odbioru tego typu kina sprowadza na nasze projekcie ogromne liczby osób.
Festiwal Krypta Absurdu jest rozwinięciem działających od października 2016 roku, comiesięcznych pokazów filmów klasy B.

Filmy kina klasy b są specyficzną gałęzią kinematografii. W większości dzieł tego typu nie znajdziemy drugiego i trzeciego dna, czy wzniosłej symboliki. Filmy często opiewają czystym absurdem, jak te mówiące o podboju ziemi przez kisiel, czy ataku morderczych mrówek, ale tego typu filmy również są potrzebne. Chociażby po to, aby móc usiąść w fotelu z kuflem piwa i po prostu dobrze się bawić, zatopić się w dziwnym świecie pełnym kompletnie absurdalnych przeżyć.
Twórców tego typu filmów cechuje wolność. Nie są ograniczani przez żadne wytwórnie i zakazy. Z tego powodu mogą zaprezentować nam coś czego nie zobaczymy w kinie, czy na ekranie telewizorów. Wielu wielkich reżyserów rozpoczynało od filmów niskobudżetowych, w tym gronie znajduje się m.in. Peter Jackson czy Roberto Rodriquez.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl