Śląskie Trendy

Gilgotki – ilustracje Pauliny Wojciechowskiej

Do 31 sierpnia 2020 roku w Galerii Kolumnowej w Domu Kultury Chwałowice (Rybnik ul. 1 Maja 91B) zobaczyć można wystawę ilustracji Pauliny Wojciechowskiej pt. „GILGOTKI”. Wstęp wolny!


Wystawa jest dostępna do oglądania od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00, ale też wirtualnie na stronie: www.dkchwalowice.pl.

Gilgotki, czyli inaczej łaskotki to dziwne i przyjemne, ale czasami też męczące uczucie. Powodują niekontrolowany śmiech lub drżenie ciała. Wystawa o tym tytule to zbiór prac, które powstały w ciągu kilku lat, pokazując często ile kuriozalnych sytuacji codziennie nas spotyka, wywołując mimowolny uśmiech, łaskocząc swoim absurdem.

Paulina Wojciechowska – ilustratorka, obecnie studentka grafiki warsztatowej katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach głównie porusza temat kobiecej duchowości i jej sylwetki, akceptacji siebie i relacji międzyludzkich. Głownie środkami jej wyrazu jest litografia, grafika książki oraz malarstwo. Tworzy manualnie, nierzadko kolaborując z technologią. Jednak poza tym, niedawno była inicjatorką akcji pt. Motanka, gdzie rybniccy seniorzy i młodzież opierając się na słowiańskiej tradycji motania, próbowali zdefiniować relacje między sobą i znaczeniem „rzuconego” słowa teraz, czyli w okresie cyfryzacji, jak i kiedyś. Przesłanie tego międzypokoleniowego dialogu brzmiało po prostu – spotkajmy się.

Zawodowo zajmuje się ilustracją w szerokim kontekście jej zastosowania. Zazwyczaj jej przedstawienie graficzne utrzymane jest w subtelnych oparach absurdu i cudownie, intensywnie kolorowej estetyce. Ilustrowała m.in. dla Związku Harcerstwa Polskiego, magazynu Kultura Liberalna czy magazynu kulturalno-społecznego Śląsk. Nierzadko także tworzy swoje autorskie książki obrazkowe, ale i takie, które sama okrasza swoim tekstem lub odwrotnie – tekst uzupełnia rysunkiem. Współpracowała również jako redaktor m.in. z magazynem dla licealistów Cogito. Odbiorcami jej prac są dzieci – te małe, ale i te tkwiące w nas wszystkich głęboko, które często mają dość przytłaczającej, szarej rzeczywistości i zbyt skomplikowanego świata.

Młoda artystka została już wyróżniona na Ijungle Illustration Awards 2018 (Nowy Talent) i na Gliwickim Przeglądzie Sztuki, Gliwice 2017. Jest też autorką kilku wystaw indywidualnych, brała też udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Jej prace można zobaczyć na:

https://www.instagram.com/wojciechowska.ilustracje/,

https://www.facebook.com/wojciechowska.art/,

https://www.behance.net/wojciechow_ska.

źródło: Facebook

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl