Śląskie Trendy

FOLK24 – wyjątkowy Magazyn ze Śląska

Na początku czerwca miała miejsce premiera drugiego numeru Magazynu FOLK24, jedynego takiego pisma w Polsce o muzyce etnicznej, folkowej i muzyce świata. Redagują go fascynaci tego nurtu, a redakcja mieści się na… Śląsku, a konkretnie w Bytomiu!

Pierwszy numer ukazał się w październiku 2013 roku, dodajmy, że wcześniej, bo od stycznia 2010 roku działa portal internetowy, o tej samej nazwie – www.Folk24.pl. Wydawcą obu jest Fundacja FOLK24 (www.folk24.org), współorganizator m.in. Festiwalu Morza „Nad Kanałem” w Gliwicach.

Mają swoje folkowe pisma Francuzi, Niemcy, Anglicy, Amerykanie. Mieli Czesi. Tylko u nas, mimo bardzo różnorodnej sceny folkowej, etnicznej, podobnego periodyku dotąd nie było. Jest Pismo Folkowe Gadki z Chatki, ale to raczej środowiskowy periodyk. Drukowany Magazyn to było zawsze nasze marzenie. Miał ruszyć zaraz po uruchomieniu portalu, ale z powodów kryzysu na rynku musieliśmy zmienić plany. Na kilka lat, jak się okazało – opowiada wydawca i redaktor naczelny Kamil Piotrowski.
Magazyn jest profesjonalnie wydawany. Na 48 kolorowych, kredowych stronach można znaleźć różnorodne tematy – wywiady, recenzje, relacje, felietony, itp.
Chcieliśmy, by w drukowanym Folk24 znalazły się podobne działy, jak na portalu. Co innego jednak pojawia się na portalu, a co innego w Magazynie, choć staramy się, by artykuły elektroniczne i drukowane jakoś ze sobą korespondowały – kontynuuje Piotrowski.
W Magazynie nr 2 znów 48 kolorowych, kredowych stron, foliowana matowa okładka, a na niej uśmiechnięty Pete Seeger – ikona amerykańskiego folku, który zmarł na początku tego roku. Obszernym artykułem żegna go Rafał Chojnacki. Poza tym artykuły: Patrycji Napierały o irlandzkim bębnie obręczowym – bodhranie, Moniki Samsel-Chojnackiej o… skrzatach i trollach, Tadeusza Konadora o scenie łemkowskiej i Maćka Świątka, redaktora countrowego Dyliżansu, o grupie Babsztyl. Darek Anaszko znów snuje opowieści z dawnych czasów, a Rafał Chojnacki w swoim „Felietonie genderowym” uznaje równość płci w pieśniach pracy.
W numerze nieco więcej o folku morskim, ale znalazło się też coś dla fanów folkmetalu – relacja z jubileuszowego koncertu Dalriady, który odbył się w Budapeszcie oraz coś dla celtofili – wspomnienia Marcina Rumińskiego, lidera Shannon, o początkach działalności – w przeddzień jubileuszowej gali z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Redakcja poleca także pierwszy wywiad z zagranicznym artystą na łamach Magazynu – rozmowę Tomka Drozdka z Aronem Szilagyi – mistrzem drumli.

Staraliśmy się zaprosić do współpracy jak najszerszą reprezentację środowiska: instytucji kultury, mediów, artystów, animatorów.  Współpracują z nami m.in. Wojciech Ossowski z Trójki, Dariusz Anaszko z etno.serpent pl, Maciek Świątek z countrowego Dyliżansu, Rafał Chojnacki, szef folkowa.art.pl, Tadeusz Konador z folk.pl. Marcin Piosik (Radio Merkury) – podsumowuje Piotrowski.

Wersję demo Magazynu można obejrzeć tutaj:

http://issuu.com/folk24/docs/folk24_1_2014_demo

Magazyn oficjalnie kosztuje ponad 15 zł, ale tak naprawdę to Czytelnicy decydują o tym, za ile go kupią w ramach akcji „Ty proponujesz za ile kupujesz”.

http://www.folk24.pl/sklep/magazyn-folk24-1-2014/

W zamówieniu w sklepie internetowym Folk24 trzeba podać swoją cenę, a jeśli przekroczy ona cenę nominalną, kupujący otrzymuje w prezencie płytę. Jaką? Zajrzyjcie do sklepu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl