W sobotę 29 października 2016 r. w godz. 15.00 – 20.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańsko-Afrykańskiej SAQALIBA.
Zapraszamy do udziału i świetnej zabawy podczas festiwalu, który organizujemy wspólnie z Galerią Agnes, Stowarzyszeniem Africae Deserta i Etno Chatą Topolej. Celem festiwalu jest przybliżenie kultur słowiańskiej i afrykańskiej w oparciu o wspólne doświadczenia, korzenie kulturowe, tradycje, zwyczaje i obyczaje. Wybierzemy się w podróż w poszukiwaniu tego co nas łączy i zrozumieniu tego co dzieli.
W programie:
1. Kryształy i kamienie półszlachetne jako powrót do natury i korzeni ludzkości.
2. Gimnastyka słowiańska – ruch ziemi słońca i wody.
3. Galeria dźwięku – gongi , misy i inne instrumenty całego świata w terapii naturalnej
i do użytku codziennego.
4. Maroko i Beskid – połączenie zmysłów smaku i kultury.
5. Drewno w zabawkach dla dzieci i w ich rozwoju.
6. Rękodzieło – powrót do tradycji różnych kultur.
7. MaMotka – wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka przez noszenie w chuście.
Podczas festiwalu na równoległych stoiskach będzie odbywała się prezentacja różnych ekologicznych i rękodzielniczych produktów z możliwością ich zakupu. Prezentowane będą kryształy i ich zastosowanie w litoterapi i terapiach naturalnych, a także nowoczesnych urządzeniach medycznych i biżuterii. Zostanie przedstawiona tradycja gimnastyki słowiańskiej dla kobiet, jej zalety dla zdrowia i urody. Africae Deserta Project – Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej opowie o innowatorskim projekcie „Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach” czyli o życiu kulturze, smakach Maroka i Beskidów. Etno Chata Topolej http://topolej.pl/ przedstawi swoją ofertę szalonych wypraw do Maroka. Producenci zabawek drewnianych, zaprezentują ich wykorzystanie w edukacji i rozwoju dzieci. Zostanie m.in. zaprezentowane drzewo-paulownia zgodnie z projektem „Zróbmy coś dobrego dla Siebie i naszej planety Ziemi”. „Galeria Agnes” przedstawi ofertę rękodzieła wykonaną w różnych technikach, a „Zielony Dom” zaprezetuje swoją ceramikę. „MaMotka ” pokaże i opowie o tym jak nosić małe dzieci w chustach i nosidłach miękkich, będzie też możliwość zapisania się na warsztaty chustonoszenia.
Na zakończenie festiwalu dla chętnych odbędzie się koncert gongów i mis tybetańskich.
Udział w koncercie za symboliczne 5zł /os.
Przez cały czas trwania Festiwalu serwowane będą słowiańskie i afrykańskie poczęstunki.