Śląskie Trendy

Festiwal Filmowy Ars Independent

Między 23 a 28 września w Katowicach rozgrywać się będzie – nie tylko na ekranie, ale o tym za chwilę – 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent.

Clue programu będą dwa konkursy filmowe: Czarny Koń oraz Czarny Koń Animacji, w ramach których premierowo zaprezentowane zostaną debiuty oraz filmy drugie reżyserów z całego świata. – Wychodząc od filmu, festiwal przemieszcza się też w stronę pograniczy kultury audiowizualnej. Pragniemy, aby Ars Independent stał się przestrzenią prezentacji wszelkiego rodzaju „ruchomych obrazów” stanowiących formę twórczej ekspresji – wyjaśniają pomysłodawcy. I dodają, że dopełnieniem Festiwalu będą  sekcja Głośniej, w której zaprezentowane zostaną najciekawsze dokumenty muzyczne z całego świata oraz Scena Muzyczna Ars Independent.

Pojawi się również sekcja gier wideo Grasz?

– Na scenie niezależnej gier wideo spotkamy zarówno apologetów konwencji retro, poddających recyklingowi estetyki i mechaniki, które wychowały pokolenia graczy, jak również awangardę w nowym myśleniu o grach – zdradzają organizatorzy. – Etykiety „independent” oraz „indie” opisują młody nurt, który w ciągu kilku ostatnich lat z niszowego eksperymentu rozwinął się w mainstreamową gałąź branży – definiują.

Wystawa czynna będzie w trakcie całego festiwalu w Galerii Miasta Ogrodów. W ramach tej sekcji przygotowana została również otwarta konferencja poświęcona teoretycznym i praktycznym zagadnieniom związanym z grami wideo oraz kinowy przegląd machinim – filmów animowanych, nakręconych za pomocą silników gier wideo.

Specjalnym gościem Ars Independent będzie Bruce LaBruce, kontrowersyjny twórca filmów niezależnych, przedstawiciel tzw. queercore’u – ruchu społeczno-kulturalnego czerpiącego  z punku, który staje w obronie mniejszości seksualnych. Najnowszy film LaBruce’a, „Gerontophilia”, zaprezentowany został na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Będzie go można zobaczyć również podczas Festiwalu. Jest to wywrotowa komedia romantyczna o miłości nastolatka i siedemdziesięcioletniego mężczyzny.

Program znajduje się na plakacie. Jego szczegółowy line-up a także więcej informacji o festiwalu i jego częściach składowych znaleźć można na www.arsindependent.pl.

Ars-Independent-2014-sekcje-1024x1353

@ HydeaparkNews

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl