Śląskie Trendy

Ergonomia miejsca pracy, a obowiązki pracodawcy

Mówiąc potocznie, ergonomia bada warunki pracy oraz udziela wskazówek, w jaki sposób dostosować miejsce pracy – maszyny, urządzenia, ale także fotele i biurka oraz wszelkie inne narzędzia potrzebne pracownikowi do wykonywania zadań i do jego potrzeb. Przepisy prawa pracy, określone w dwóch aktach normatywnych: Kodeksie pracy oraz Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązki w zakresie ergonomii miejsca pracy powierzają pracodawcy.

Wygodne stanowisko pracy to dobrze wykonane zadania

Według badania firmy Alstor, aż 13% ankietowanych odczuwa dyskomfort, wykonując obowiązki pracownicze, a 32% uważa swoje stanowisko pracy za ledwie zadowalające. Sumując te dane, okazuje się, że tylko 45% ankietowanych pracowników nie odczuwa komfortu w miejscu wykonywania obowiązków pracowniczych.

Tymczasem zapewnienie komfortowych warunków pracy może przynieść firmie wymierne korzyści, przede wszystkim w formie poprawy jakości wykonywanej pracy. Zatrudnieni są bardziej skupieni na wykonywanych zadaniach, cieszą się lepszym nastrojem i pozytywnym nastawieniem, a także zachowują dobry stan zdrowia.

Wyposażenie stanowiska pracy

Stanowisko pracy to miejsce, w którym pracownik codziennie spędza kilka godzin. Z tego względu należy dołożyć starań, by odpowiadało jego potrzebom oraz zapewniało mu komfort przez cały czas wykonywania zadań. W jaki sposób przystosować je do zasad ergonomii?

Niezbędne do pracy narzędzia i materiały powinny znajdować się w zasięgu ręki. Nie można zmuszać pracownika do wielokrotnego opuszczania stanowiska tylko po to, by zdobył potrzebne mu do pracy narzędzia. Odbija się to negatywnie na wydajności pracy, gdyż pracownik traci czas oraz pogarsza się jego nastawienie do wykonywanych obowiązków.

Stanowisko pracy powinno być wyposażone w odpowiednie meble. Podczas doboru fotela trzeba uwzględniać wzrost pracownika oraz cechy dostawionego do niego biurka. Fotel jest dobrany prawidłowo wtedy, gdy pracownik może dotykać stopami podłoża, a pracując przy blacie biurka, jego przedramiona tworzą z ramionami kąt prosty. Aby usprawnić prace przy komputerze, można posłużyć się podporą przedramienia dostępną w ofercie AJ Produkty. Podpora odciąży nadgarstek i opóźni zmęczenie pracownika.

Oświetlenie miejsca pracy

Istotnym czynnikiem wpływającym na tempo zmęczenia pracownika jest oświetlenie. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego pomieszczenie pracownicze powinno posiadać duże, przestronne okna. Nie można jednak narażać zatrudnionych na duże natężenie światła słonecznego. Warto więc wyposażyć okna w rolety lub zasłony.

W kwestii sztucznego oświetlenia lepiej postawić na lampy biurowe niż górne oświetlenie. W większym stopniu odpowiedzą na indywidualne potrzeby pracownika, który samodzielnie będzie mógł sterować kierunkiem światła oraz jego natężeniem. Nie należy jednak całkowicie polegać na oświetleniu miejscowym, które powinno stanowić jedynie dopełnienie oświetlenia górnego.

Ergonomia to także sprawa pracownika

Obowiązkiem dostosowania miejsca pracy do zasad ergonomii obarczony jest pracodawca. Jednak o komfort przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych powinien zadbać także pracownik. W trakcie dnia pracy zaleca się poświęcić kilkanaście minut na ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku i szyi. Co godzinę warto jest wstać od biurka i wykonać kilka kroków, by pobudzić krążenie krwi oraz rozprostować kończyny.

O ergonomii miejsca pracy często się zapomina. Niesłusznie, gdyż w istotny sposób podnosi ona efektywność pracy. Zainwestowanie niewielkich środków w poprawę komfortu pracowników może okazać się inwestycją w samą firmę.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl