Śląskie Trendy

Dziś premiera płyty Leszka Możdżera. Za kilka dni pianista wyruszy w trasę

Na rynku muzycznym pojawiła się dziś nowa płyta Leszka Możdżera. Za kilka dni artysta wyruszy w promującą ją trasę koncertową.10 GRUDNIA 2017 o godz. 19.00 da koncert w NOSPR W KATOWICACH.

Bilety dostępne na www.kupbilet.pl/leszekmozdzerkatowice oraz w kasach NOSPR od 31.10.2017.

 „Kiedy dostałem propozycję współpracy od Holland Baroque Ensemble poczułem dreszczyk emocji. Wiedziałem, że może być dobrze. Przeczuwałem mgliście jak moglibyśmy zabrzmieć razem, ale potrzebowałem dobrych paru miesięcy, żeby zacząć pisać. Krążyłem wokół komputera i ciągle nie mogłem zacząć. Czułem, że to jeszcze nie to. Potrzebowałem czegoś więcej żeby się zainspirować.

Sam termin oddania nut nie był wystarczającą motywacją, czułem, że zanim zacznę pisać muszę dać swojej duszy jakiś pokarm. Szybko spakowałem się i wsiadłem w samolot na Sri Lankę. Dopiero tam zacząłem komponować. Po tygodniu przeniosłem się do Indii. To było to.

Porzuciłem świat który znałem i oto znalazłem się w jednym ze słynnych hinduskich aszramów. Wpadłem w rezonans z naturalnym rytmem życia jego mieszkańców i codziennie o 4:30 rano siadałem do komputera. Po paru tygodniach muzyka była gotowa. Wróciłem do Polski, żeby opracować ostateczną wersję nut i przygotować partie dla orkiestry. Nie wprowadzałem do partytury żadnych oznaczeń dynamicznych ani artykulacyjnych, wiedziałem, że „barokowcy” znajdą swój własny sposób wykonania, będą wiedzieli lepiej ode mnie jak zinterpretować te frazy. Bycie „barokowym dziwakiem” nie jest takie proste, trzeba mieć wyjątkową wewnętrzną siłę i spore pokłady wiary, żeby się na to zdecydować. Musisz opuścić główny nurt, zmienić strojenie, zmienić struny i smyczek, zmienić sposób trzymania instrumentu.

Granie z grupą dziwaków wydawało się całkiem interesującą perspektywą, ale rzeczywistość wielokrotnie przerosła moje oczekiwania. Oto nagle znalazłem się wśród ludzi bardzo podobnych do mnie. Ludzi, którzy szczerze szukają piękna i prawdziwie kochają muzykę. Każdy dźwięk miał znaczenie, każda kolejna sekunda kompozycji odsłaniała się przed nami powodując wybuchy naturalnej radości. Dyskutowaliśmy nad każdym fragmentem, by potem i tak wykonać go zupełnie inaczej niż się umówiliśmy. Pramagia muzyki podpowiadała nam kolejne rozwiązania tak sugestywnie, że nawet dyskusje przestały być potrzebne. Po prostu graliśmy i uśmiechaliśmy się, uśmiechaliśmy się i graliśmy jeszcze raz. Nurt muzyki porywał nas, pomysły pojawiały się nagle, ale w sposób oczywisty, radość stała się częścią kompozycji. To było to. Parę razy w życiu spotyka się ludzi z którymi po prostu naprawdę chce się grać. Ale grać tak naprawdę. Już nie jesteś w pracy. To nie jest kolejny „projekt” albo kolejna „próba” do „występu”. Czujesz, że to twoje powołanie. Że to sens twojego życia. Życia w harmonii, życia w pięknie i pełni. Złakniona dusza nareszcie zaczyna się napełniać sensem życia. Taka jest ta współpraca. To jest to.” Leszek Możdżer

PREMIERA PŁYTY – 25.11.2017   

„EARTH PARTICLES”              

  1. Invocation
  2. Be Prepared
  3. Doorman’s Predicament
  4. Default Grace
  5. Hansa Surf Hotel
  6. Blackberry Double
  7. ReEntertainmentation Department
  8. Sashwatha
  9. We Are Earth
  10. Mozart Kugel 

Muzyka: Leszek Możdżer

Skład: Fortepian/instrumenty klawiszowe: Leszek Możdżer, Pierwsze skrzypce: Judith Steenbrink, Katarina Aleksić, Ryuko Reid, Stefano Rossi and Nadine Henrichs, Drugie skrzypce: Filip Rekieć, Maite Larburu, Jacek Kurzydło and Kirsti Apajalahti, Altówki: Dasa Valentova, Esther van der Eijk and Emma van Schoonhoven, Wiolonczele: Tomasz Pokrzywinski and Emmanuel Jacques, Kontrabas: Christine Sticher, Organy/Klawesyn: Tineke Steenbrink, Wokal/Mozart Kugel:  Tosia Możdżer

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl