Śląskie Trendy

Dom Spokojnej Młodości! – premiera w Teatrze Miejskim (konkurs z biletami)

Teatr Miejski w Gliwicach jest w przededniu swojej pierwszej premiery. Pierwszej zarówno od czasu zmiany nazwy teatru, jak i pierwszej z nowym zespołem. Dom Spokojnej Młodości w reżyserii Łukasza Czuja po raz pierwszy zaprezentowany zostanie 22 stycznia. Zaledwie kilka dni później, biorąc udział w naszym konkursie, można zasiąść na widowni i samemu ocenić efekty pracy artystów. 

„Dom Spokojnej Młodości” ironiczno to groteskowa opowieść o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90., spektakl dramatyczno – muzyczny w reżyserii Łukasza Czuja.

 Kolejne spektakle odbędą się 27, 28 i 29 stycznia na Dużej Scenie przy ulicy Nowy Świat 55/57.

 „Dom Spokojnej Młodości”  jest spektaklem dramatycznym, lecz odwołującym się jednocześnie do nowoczesnego teatru muzycznego. Opowiada o Polsce, o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90., o  pogoni za marzeniami i mirażami wpisanymi w obietnicę świeżo odzyskanej wolności.

(…) to wyprawa nasycona emocjami, jednak nie sentymentalna i ckliwa. „Dom Spokojnej Młodości” opowie o emocjach, wzruszeniach, ekscytacjach, które mają swoje korzenie w tamtych latach, a towarzyszą nam do dziś. Co więcej, po ćwierćwieczu nadal są bardzo gorące i bardzo współczesne. Cofniemy się o kilka kroków, by popatrzeć na siebie z dystansem, zobaczyć, co się w nas dzieje, co nas określa jako społeczeństwo, jako ludzi, kim jesteśmy. W naszym spektaklu nie zabraknie groteski, ironii, całość opowiedziana będzie w dynamicznym rytmie, z mocno rozbudowaną warstwą choreograficzną – mówi reżyser Łukasz Czuj.

Tłem opowieści są Gliwice: powstanie targowiska „Balcerek” przy ulicy Zwycięstwa, czy krótka wizyta papieża Jana Pawła II w roku 1999. Nie zabraknie także odniesień do wydarzeń, które poruszały wówczas masową wyobraźnię w naszym kraju, takich jak walka Andrzeja Gołoty z Lennoxem Lewisem o pas mistrza świata wagi ciężkiej, czy protesty rolników przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Kierunek teatralnej podróży do początków kapitalizmu wyznaczy muzyka. Usłyszymy rockowe brzmienia znakomitych polskich kapel:  Kult, T. Love, Proletaryat, Yugoton, a także współczesne utwory Marcina Partyki – kompozytora muzyki teatralnej współpracującego m.in. z: Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Piosenki we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie.

Autorami scenariusza są:Michał Chludziński, poeta, dramaturg, tłumacz autor tekstów i piosenek, oraz scenariuszy dla teatrów zawodowych (m.in. Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Piosenki we Wrocławiu, Teatr Roma w Warszawie) oraz Łukasz Czuj. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, autorka choreografii do spektakli powstających m.in. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Roma. Scenografię przygotuje Michał Urban, laureat Złotej Maski 2012 za scenografię do spektaklu „Mistrz & Małgorzata story” na motywach powieści M. Bułhakowa w reż. Roberta Talarczyka.

 

Premiera będzie jednocześnie prezentacją nowego zespołu artystycznego Teatru Miejskiego w Gliwicach. W spektaklu wezmą udział nasi nowi aktorzy, absolwenci  krakowskiej i wrocławskiej PWST oraz artyści gościnni zaangażowani do tego projektu.

DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW MAMY PODWÓJNE ZAPROSZENIA NA TO WYDARZENIE. ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W LOSOWANIU JEDNEGO Z NICH, NALEŻY:

– UDOSTĘPNIĆ TEN POST NA SWOJEJ TABLICY NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/tubagliwic/posts/1091870484274473

– WPISAĆ W KOMENTARZU: KOCHAM TEATR

KONKURS KOŃCZY SIĘ W NIEDZIELĘ, 22 STYCZNIA. ROZSTRZYGNIĘCIE NASTĄPI W PONIEDZIAŁEK – SPRAWDZAJCIE WIADOMOŚCI NA FACEBOOKU. 

Na scenie wystąpią: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kucharzewski, Dominika Majewska, Maciej Piasny i Michał Wolny oraz gościnnie: Grzegorz Kliś, Aleksandra Maj, Artur Pierściński i Karolina Wasilewska oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki.

Więcej informacji na www.teatr.gliwice.pl

 

„Dom Spokojnej Młodości”

Reżyseria: Łukasz Czuj 

Scenariusz: Michał Chludziński, Łukasz Czuj

Muzyka i aranżacje: Marcin Partyka

Scenografia i kostiumy: Michał Urban

Choreografia: Paulina Andrzejewska

Przygotowanie wokalne: Ewa Zug

Asystentka reżysera: Patrycja Wróbel

Kierownik zespołu muzycznego: Remigiusz Hadka

Inspicjent: Marek Migdał

Obsada: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Grzegorz Kliś,  Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Maciej Piasny, Artur Pierściński, Karolina Wasilewska, Michał Wolny.

PREMIERA: 22 stycznia 2017 r.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl