Śląskie Trendy

Dobrą zabawą uczą ekologii i wychodzi im to KONCERTOWO!

Niedawno w światowych mediach pojawił się mocno działający na wyobraźnię obrazek – nowojorski zegar odmierzający czas do katastrofy klimatycznej. Zgodnie z nim zostało nam do niej już tylko nieco ponad 7 lat. W tym czasie wiele z dzisiejszych dzieci dorośnie i będzie miało realny wpływ na decyzje związane z ekologią, które zatrzymać mogą ten symboliczny czasomierz. Działać trzeba już teraz, najlepiej w sposób, który do dzieci przemawia najbardziej – poprzez zabawę. Koncertowo robi to Fundacja w To Mi Graj, która zaprasza na cykl wydarzeń spod szyldu „Koncertowej ekologii”. Najbliższe, czwarte już odbędzie się w sobotę, 3 października w Katowicach-Zawodziu.


Koncertową ekologię rozpocznie o godz. 14.00 spotkanie z ekspertami ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty w Miejskim Domu Kultury w Zawodziu, z którymi będzie można odbyć ciekawe rozmowy, m.in. o życiu w myśl zasady zero waste i o ekologii na poziomie domu i codziennych działań. Przygotowana zostanie także strefa foodtrucków.

O godz. 16.00 przy ul. Marcinkowskiego 13a sceną dla najmłodszych widzów zawładnie Gajowy Chrobotek z krakowskiego O Teatru. W bajce tak pełnej kolorów, jak jesienne drzewa, dobry gajowy uczyć będzie dzieci tego,  jak zachowywać się w lesie i jak stawać w obronie zwierząt. Towarzyszyć mu będą krecik Kamratek i rusałka Józefka, którzy wraz z głównym bohaterem staną do walki z  myśliwym Krępakiem.

Oprócz spektaklu, organizatorzy przygotowali dla najmłodszych także zabawy, quiz i warsztaty o tematyce ekologicznej (15.00-16.00 i 17.00-18.00). A że – parafrazując Claude’a Debussy – „tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka” – w Koncertowej Ekologii nie zabraknie śpiewu, który na warsztat weźmie grupa Kuczeryki.

Kuczeryki to mistrzowie śpiewu tradycyjnego, słowiańskiego folku zarówno zrodzonego w regionach Polski, jak i Ukrainy czy Bałkan. Ich zadanie w projekcie nie polega tylko na prezentacji własnych umiejętności – Kuczeryki prowadzą również warsztaty, ucząc śpiewać naturalnym, pięknym głosem. Jak zapowiadają, podczas zajęć czasem będzie dynamicznie, a czasem lirycznie; nie zabraknie też archaicznych pieśni obrzędowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (kuczeryki@gmail.com).

Ostatnie nuty Koncertowej Ekologii należą do Baśni Zebranych, dzięki którym o godz. 18.00 w uszach zabrzmi nam baśniowy folk, zawierający w sobie bogactwo wielu kultur. Wraz z nimi odbędziemy ekscytującą wędrówkę poprzez czas i przestrzeń, w duchu uniwersalnych wartości i emocji. Warto przy tym wspomnieć, że autorem tekstów jest katowicki twórca Mateusz Świstak, prowadzący swoje działania pod szyldem Baśni na Warsztacie, znany także z popularnego kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a więcej szczegółów znaleźć można na FB: https://www.facebook.com/events/937825433374278/

ZAPISY NA WARSZTATY ŚPIEWU BIAŁEGO: kuczeryki@gmail.com

Realizatorem cyklu spotkań pt. „Koncertowa ekologia” jest Fundacja W To Mi Graj w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie wydarzenia realizowane są zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Liczba miejsc ograniczona.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl