Śląskie Trendy

Dlaczego młodzi płacą najwięcej za OC?

Masz mniej niż 28 lat i niedawno udało Ci się uzyskać prawo jazdy. Zamierzasz kupić swój pierwszy samochód – wiadomo, raczej skromny, nie za drogi. Kiedy jednak orientujesz się w kosztach i sprawdzasz, ile zapłacisz za OC, odechciewa Ci się wszystkiego. Kilka tysięcy złotych za obowiązkowe ubezpieczenie?! Dlaczego? No właśnie – dlaczego? Co powoduje, że towarzystwa ubezpieczeniowe największymi składkami obarczają młodych, niedoświadczonych kierowców? Zastanówmy się nad tym.

 


 

Kluczowe ryzyko ubezpieczeniowe

Ponieważ temat jest dość rozległy, zacznijmy od podstaw, czyli kalkulacji składki OC. W jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe ją przeprowadzają? Mianowicie w tym celu uwzględniają różne czynniki dotyczące kierowcy i jego auta, na ich podstawie oceniając ryzyko ubezpieczeniowe, które ponoszą przy sprzedaży polisy danej osobie i dla określonego pojazdu. Co najważniejsze w tym wszystkim, jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego jest wiek właściciela auta – jeżeli nie przekracza pułapu 28-30 lat (limit zależy od indywidualnych ustaleń poszczególnych towarzystw), potencjalne ryzyko ubezpieczeniowe znacząco wzrasta.

Jak można się domyślać, ryzyko ubezpieczeniowe bezpośrednio wpływa na wysokość składki – im ono wyższe, tym droższe OC. A że młodzi kierowcy uznawani są za najbardziej ryzykownych, towarzystwa proponują im najwyższe składki. I nie wynika to w żadnym razie z niechęci czy uprzedzeń firm ubezpieczeniowych wobec młodych osób, lecz ze statystyk policyjnych, które wyraźnie pokazują, że są oni grupą najbardziej wypadkowych kierowców. A że w przypadku ubezpieczeń jako takich, nie tylko komunikacyjnych, statystyki są podstawą do oceny ryzyka danego kierowcy, stąd OC młodych osób osiąga tak wysokie ceny.

Pojawia się wobec tego pytanie, czy da się jakoś temu zaradzić? Jest możliwość zmniejszenia składki do akceptowalnego poziomu czy młodzi kierowcy są skazani na horrendalnie drogie OC, a przez to w większości na transport publiczny, taksówki czy rower? Na szczęście nie – istnieje kilka sprawdzonych i w pełni legalnych sposobów, dzięki którym da się zredukować wysokość składki ubezpieczeniowej. Przedstawiamy je poniżej. Przy okazji, jeżeli interesuje Cię temat samej polisy, przeczytaj o niej więcej i sprawdź, na czym polega ubezpieczenie OC.

Jak obniżyć składkę młodego kierowcy

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na obniżenie ceny OC jest ustanowienie drugim właścicielem pojazdu kierowcy, który posiada duże zniżki za bezszkodową jazdę. Jeżeli on płaci niewiele za polisę, a Twoja potencjalna składka jest bardzo duża, wasza wspólna składka będzie uśredniona, gdybyście obaj byli właścicielami jednego auta. Pojawia się jednak jeden haczyk, ponieważ w razie spowodowania szkody przez jednego z was zniżki tracicie obaj po równo. Właśnie dlatego jako drugiego właściciela powinno się wziąć osobę bliską, której można zaufać, np. kogoś z rodziny albo przyjaciela.

Poza tym zawsze należy szukać jak najtańszych ofert. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują młodych kierowców – jedne są dla nich przychylniejsze niż inne. Co oczywiste, w Twoim interesie jest znalezienie tych drugich. W tym celu wylicz składkę w wielu firmach, co możesz zrobić szybko, łatwo i skutecznie przy użyciu internetowej porównywarki, takiej jak np. Najtaniej u Agenta. Korzystając z niej, sprawdzisz, które towarzystwo przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę, co może oznaczać oszczędność nawet setek złotych. Ceny OC w wielu firmach wyliczy dla Ciebie także agent ubezpieczeniowy, jeśli nie chcesz, nie możesz lub nie umiesz korzystać z porównywarki internetowej.

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl