Śląskie Trendy

Design32- znamy zwycięzców konkurs

Niezwykły pojazd z nagrodą w konkursie dla młodych projektantów. Do zobaczenia w Katowicach.


Pojazd Adaptacyjny Kordiana Mańkowskiego za jednym dotknięciem zmienia się z małego miejskiego auta w sportowy samochód. Zdaniem jury rozstrzygniętego w sobotę w Katowicach konkursu to najlepszy dyplom projektowy, jaki powstał na polskich uczelniach artystycznych w minionym roku. Futurystyczny pojazd i inne wyróżnione projekty można oglądać do 2 czerwca w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach na wystawie „Design 32”.

Kordian Mańkowski, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest zwycięzcą rozstrzygniętego w sobotę w Katowicach konkursu „Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych”. Konkurs jest organizowany przez katowicką ASP po raz dziewiąty, biorą w nim udział wszystkie polskie publiczne uczelnie artystyczne, które zgłaszają do niego swoje najlepsze dyplomy z danego roku. Spośród nich jury wybiera zwycięzców. – To jest co roku bardzo trudna decyzja, ponieważ obszar, jaki eksplorują studenci jest niezwykle szeroki – komentuje  prof. Bogna Otto-Węgrzyn z katowickiej ASP, przewodnicząca tegorocznego jury.

Tej różnorodności można doświadczyć na wystawie „Design 32” w katowickiej Galerii ASP Rondo Sztuki. Wiele z prezentowanych tam prac to bardzo pragmatyczne odpowiedzi na problemy życia codziennego, choć zdarzają się też futurystyczne wizje odnoszące się do skali globalnej. Sporo dyplomów dotyka rozmaitych zagadnień społecznych i to przede wszystkim na nie zwróciło w tym roku uwagę jury.

Zwycięski Pojazd Adaptacyjny w zamyśle jego twórcy – Kordiana Mańkowskiego – ma pomóc  zmniejszyć globalną produkcję samochodów i zanieczyszczenie środowiska. To dzięki jego zaroemisyjności i elastyczności konstrukcji – za dotknięciem jednego przycisku zmienia się ze sportowego samochodu w kompaktowe miejskie auto, które można zaparkować niemal wszędzie. Działający model pojazdu można oglądać przed galerią Rondo Sztuki w Katowicach. Wygląda jakby zjechał z lini produkcyjnej w fabryce, ale młody projektant zbudował go własnoręcznie w swoim warsztacie. Pracował nad nim trzy lata.

– To co urzekło jury to również stopień zaangażowania autora w zbudowanie prototypu, który jest doprowadzony do fazy pozwalającej na zweryfikowanie koncepcji. Tego się nie wymaga od studenta na etapie przygotowywania dyplomu, tym bardziej godne jest to zauważenia – mówi prof. Bogna Otto-Węgrzyn.

Kordian Mańkowski jest zdobywcą nagrody głównej przyznawanej przez Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Monika Szybiak z ASP w Krakowie za projekt „Przywrócić nadzieję. Pomoc ofiarom wojen. Wybrane elementy identyfikacji wizualnej dla marki odzieżowej, wspierającej irackich uchodźców”, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego – Magdalena Płońska z ASP w Katowicach za  „Kalendarz rolnika. Kompleksowe narzędzie wspomagające zbieranie danych, planowanie, organizację oraz zarządzanie finansami gospodarstwa rolnego”, a Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice – Paulina Kozicka (ASP Gdańsk) za „LITERARIUM. Grę do nauki czytania”.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych projektów wraz z uzasadnieniami jury znajduje się w załączniku. A to jeszcze nie wszystko, bo swoją nagrodę przyznają także zwiedzający pokonkursową wystawę. „Design 32” w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach można oglądać do 2 czerwca. Od 6 do 14 lipca wystawa będzie prezentowana podczas Gdynia Design Days.

Źródło: Rondo Sztuki

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl