Śląskie Trendy

Czym się kierować przy wyborze chłodziarko-zamrażarki do domu?

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest tak prosty, jak by się mogło wydawać. Które elementy powinny wpłynąć na wybór idealnego sprzętu do Twojego domu? Sprawdź, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Dobra chłodziarko-zamrażarka to taka, która utrzymuje odpowiednią temperaturę, pracuje cicho, jest energooszczędna, a jednocześnie pozwala dobrze zorganizować ułożenie produktów. Aby urządzenie w Twoim domu spełniało wszystkie te kryteria, do zakupu musisz podejść z dużą dozą cierpliwości i namysłu. Przy setkach wariantów dostępnych w sklepach, trudno podjąć dobrą decyzję w pięć minut. Oto kilka elementów, które powinny Cię nakierować na dobry wybór.

Rozmiar ma znaczenie

Choć zwrócenie uwagi na wymiary chłodziarko-zamrażarki wydaje się oczywistością, warto jeszcze raz podkreślić, jak istotny to parametr. Przed dobraniem jej rozmiaru zrób dwie rzeczy. Po pierwsze – wymierz dobrze miejsce, w którym ma stanąć chłodziarko-zamrażarka. Pod uwagę weź przede wszystkim maksymalną wysokość przestrzeni (jeśli nad lodówką np. zawiśnie szafka), szerokość wnęki, ale także głębokość. Jeśli stawiasz na niewielkie, wąskie meble, zbyt głęboka lodówka może zbytnio z nimi kontrastować. Po drugie – zastanów się nad swoimi potrzebami, bo to od nich uzależniona powinna być pojemność lodówko-zamrażarki.

  • Single i dwuosobowe rodziny, które najczęściej jadają na mieście lub rzadko korzystają z mrożonek, mogą postawić na lodówkę o pojemności łącznej ok. 200 litrów, z małą górną komorą mroźniczą.
  • 3-4-osobowym rodzinom przyda się większy sprzęt – ok. 300 litrów pojemności. Dobrym pomysłem będzie też większa zamrażarka szufladowa, znajdująca się u dołu.
  • Dla naprawdę dużych rodzin lub tych, które lubią gromadzić spore zapasy, najlepiej sprawdzą się lodówki większe, np. typu Side-by-Side lub Frenchdoor. Szeroki wybór tych dużych modeli oferuje ceniona marka Liebherr.

Energooszczędność to podstawa

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki są produkowane tak, by zużywały jak najmniejszą ilość energii a jednocześnie pracowały wydajnie i cicho. Jeśli nie chcesz, aby z powodu nowej lodówki Twoje opłaty za prąd wzrosły, zwróć uwagę na dwie kwestie:

  • Klasa energetyczna lodówki – informację o niej znajdziesz na etykiecie produktowej, jak i w opisie technicznym. Najlepszym rozwiązaniem są chłodziarko-zamrażarki klasy A+, A++ a nawet A+++. Im wyższa klasa, tym mniej prądu zużyje sprzęt.
  • Obecność funkcji NoFrost – zapobiega ona osadzaniu się lodu na ścianach lodówki oraz zamrażarki. To o tyle istotne, że już pięciomilimetrowa warstwa szronu powoduje wzrost zużycia energii przez urządzenie nawet o kilkanaście procent.

Dodatkowe funkcje – może kostkarka?

Lubisz wielofunkcyjne urządzenia, które zwiększają Twój komfort na co dzień? Przyjrzyj się modelom lodówek z kostkarką do lodu, ponieważ to najprostszy sposób na stały dostęp do niego. Zwróć również uwagę na modele, które oferują tzw. strefę BioFresh, pozwalającą na przechowywanie produktów w temperaturze bliskiej 0°C – to warunki, które znacząco przedłużają ich świeżość.

A co z ceną? Ona również ma znaczenie. Pamiętaj jednak, że zakup lodówki to inwestycja na wiele lat. Czasem więc warto zapłacić nieco więcej, a tym sposobem zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl