Śląskie Trendy

Czym są kosmetyki naturalne i ekologiczne?

W szerokiej gamie kosmetyków pielęgnacyjnych do codziennego użytku konsumenci coraz częściej wybierają kosmetyki naturalne lub ekologiczne. Skóra jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju chemikalia zagrażające zdrowiu człowieka, dlatego tak ważna jest jej pielęgnacja. Kosmetyki naturalne, w tym również ekologiczne, tworzone są ze składników pochodzenia naturalnego i muszą otrzymać specjalny certyfikat, który to potwierdza.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to preparaty, które zostały stworzone z naturalnych składników, czyli pochodzenia zwierzęcego (ale bez szkody dla zwierząt), roślinnego bądź mineralnego. Zostały one wyprodukowane przy użyciu fizycznych metod, np.: tłoczenia, destylacji, filtracji czy suszenia. Niskie przetwarzanie materiału ma na celu zachowanie wysokiej ilości odżywczych, utrwalających i pielęgnacyjnych właściwości. Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać w swoim składzie żadnych substancji syntetycznych, jednak niektóre przedsiębiorstwa, które zajmują się certyfikacją kosmetycznych preparatów, dopuszczają ich niedużą ilość w składzie produktu.  Jedna z najbardziej znanych organizacji w Europie, czyli ECOCERT, dopuszcza w kosmetykach naturalnych 5% składników syntetycznych. Szeroki wybór naturalnych preparatów kosmetycznych oferuje internetowy sklep z kosmetykami.

Kosmetyki ekologiczne – definicja

Według organizacji ECOCERT, kosmetyk ekologiczny zawiera 95% składników, które pochodzą z naturalnych źródeł, a w tym przynajmniej połowa składników musi pochodzić z ekologicznych upraw. Kosmetyki ekologiczne należą do jednego z rodzajów kosmetyków naturalnych. Podlegają one bardzo restrykcyjnym kontrolom produkcji na ekologicznych plantacjach. Przed zasadzeniem roślin, które będą składnikiem preparatów pielęgnacyjnych, przez 3 lata sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której będą one rosnąć.

Kosmetyki naturalne  – jakich składników nie powinny zawierać?

W składzie naturalnych kosmetyków nie powinny znajdować się chemicznie modyfikowane substancje zapachowe, sztuczne barwniki i konserwanty takie, jak: formaldehyd czy parabeny.  Preparaty pielęgnacyjne, które są dostępne w drogeriach internetowych nie mogą zawierać również takich dodatków jak: sylikony, składniki pochodzenia zwierzęcego wytworzone ze szkodą dla zwierząt, roślin modyfikowanych genetyczne oraz glikolu. Wytworzony kosmetyk nie może także być poddany działaniu jonizacyjnego promieniowania.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl