Śląskie Trendy

Chcesz dać komuś samochód? Zobacz, co musisz wiedzieć o darowiźnie

Jeśli chcesz podarować komuś auto, nie obejdzie się bez spisania umowy. Zobacz, czy konieczna będzie także wizyta u notariusza i czy obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od darowizny. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o darowiźnie w 2019 roku.


Darowizna – podstawowe informacje

Kwestie prawne związane z darowizną reguluje Kodeks cywilny. Darowizna to sytuacja, w której przenosisz majątkowe prawa do przedmiotu na rzecz innej osoby. Jeśli chcesz podarować komuś auto, mówimy o darowiźnie samochodu. Przepisy nie precyzują, komu możesz, a komu nie, przekazać darowiznę. Oznacza to, że samochód możesz ofiarować dowolnej osobie – od najbliższego członka rodziny, przez dalszych krewnych, aż po osoby niespokrewnione.

Jaką umowę spisać?

Wg artykułu 890 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przekazaniu darowizny powinno mieć formę aktu notarialnego. Pamiętaj jednak, że od tej zasady istnieje wyjątek. Otóż, jeśli zawrzesz umowę darowizny bez dochowania formy notarialnej, i tak stanie się ona ważna, ale dopiero w momencie przekazania samochodu osobie obdarowanej.

Przykład z życia

Pan Janusz podarował córce swój stary samochód. W listopadzie spisali umowę bez dochowania formy aktu notarialnego. Pan Janusz chce, aby samochód był prezentem świątecznym dla córki, dlatego kluczyki wręczy jej dopiero w Wigilię. Oznacza to, że spisana przez ojca i córkę umowa przekazania darowizny nabierze mocy prawnej dopiero w dniu przekazania auta w ręce dziewczyny, w tym przypadku – 24 grudnia.

Co powinna zawierać umowa darowizny?

Jeśli nie chcesz wydawać czasu i pieniędzy na notariusza, umowę darowizny możesz spisać własnoręcznie, podobnie jak pan Janusz i jego córka. Pamiętaj jednak, że wasza umowa musi spełniać wymogi formalne. W jej treści powinny się znaleźć poniższe dane:

  1. Data zawarcia umowy.
  2. Dane osobowe (Twoje i osoby obdarowanej).
  3. Wskazanie na relację, która łączy Cię z osobą obdarowaną.
  4. Dane samochodu, czyli przedmiotu umowy (nr rejestracyjny, nr nadwozia, rok produkcji, marka i model etc.).
  5. Wartość samochodu.
  6. Twoje oświadczenie o wyłączności praw do samochodu.
  7. Twoje oświadczenie o darowiźnie samochodu osobie obdarowanej.
  8. Oświadczenie osoby obdarowanej o przyjęciu darowizny.
  9. Datę przekazania samochodu.
  10. Wasze własnoręczne podpisy.

Nie jesteś pewien na 100%, jak powinna wyglądać taka umowa? W poradniku porównywarki ubezpieczeniowej mubi.pl znajdziesz przykładowe wzory tego dokumentu: https://mubi.pl/poradniki/darowizna-samochodu/

Krótki przewodnik po podatku od darowizny

Od darowizny należy odprowadzić odpowiedni podatek. To obowiązek osoby obdarowanej. Pamiętaj jednak, że ustawodawca wyróżnił 3 grupy podatkowe, a w każdej z nich obowiązują inne kwoty wolne od podatku:

tabx1.PNG

Konkretna wartość podatku do zapłaty zależy jednak nie tylko od przynależności osoby obdarowanej do określonej grupy podatkowej, ale także od wartości przekazanego przedmiotu. Podatek obliczysz od nadwyżki podstawy opodatkowania:

Dla 1. grupy podatkowej:

t2.PNG

Dla 2. grupy podatkowej:

t3.PNG

Dla 3. grupy podatkowej:

t4.PNG

Obliczamy podatek w praktyce

Jak poradzić sobie z powyższymi tabelami i poznać konkretną wartość podatku od darowizny, jaką będzie musiała zapłacić osoba przez Ciebie obdarowana?

 

Przykład 1

Przekazujesz auto swojej córce, która zgodnie z ustawą o spadkach i darowiznach należy do tzw. zerowej grupy podatkowej. Oznacza to, że bez względu na wartość samochodu Twoja córka nie zapłaci żadnego podatku. Pamiętaj jednak, że w ciągu 6 miesięcy córka musi zgłosić do urzędu skarbowego fakt odebrania od Ciebie samochodu. W przeciwnym wypadku zwolnienie z podatku nie będzie jej obowiązywało.

Przykład 2

Przekazujesz auto o wartości 8000 zł swojemu stryjowi (II grupa podatkowa). Stryj będzie musiał zapłacić podatek wartości 7% z 724 zł (8 000 zł – 7267 zł = 724 zł), czyli 50,68 zł.

Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu

Pamiętaj, że swoje auto przekazujesz razem ze wszystkimi polisami, np. OC, AC, NNW czy assistance (https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/). Dlatego ważne, byś w ciągu 14 dni poinformował o zmianie właściciela pojazdu swojego ubezpieczyciela.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl