Śląskie Trendy

Cato Lein „Cisza Północy”

W piątek, 15 kwietnia o godz. 18 w Galerii Miasta Ogrodów odbędzie się wernisaż  wystawy  fotografii Cato Leina, zatytułowany The Northern Silence/Cisza Północy. Wystawę oglądać będzie można do 26 czerwca. Wstęp bezpłatny.

Kurator wystawy: Katarzyna Łata-Wrona

The Northern Silence/Cisza Północy
Cato Lein urodził się i dorastał w regionie Finnmark, najdalej na północny wschód wysuniętej części Norwegii, tam gdzie jeszcze dociera Golfsztrom, a już zaczyna się rosyjska tundra. Finnmark leży w obszarze polarnym, gdzie pomimo długich i surowych zim charakterystycznych dla tego regionu, klimat jest znośny dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu. Pod koniec drugiej wojny światowej wszystkie budynki na tym strategicznym, ze względu na bliskość Związku Radzieckiego, obszarze zostały spalone przez wycofujących się z regionu Niemców.
Cato Lein wyprowadził się stamtąd w latach 70-tych, a w 1980 roku zamieszkał w Sztokholmie.
W tamtych czasach Sztokholm był istnym eldorado dla miłośników fotografii. To tu Cato odkrył fotografię artystyczną, która z czasem stała się jego życiową ścieżką. Najbardziej zainteresowała go jednak fotografia portretowa.
Od 1996 roku fotografował pisarzy dla największych wydawnictw z całej Europy. Część z tych portretów została pokazana na wystawie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa – 4 G w 2013.
Obecna wystawa prezentuje zdjęcia Cato Leina wykonane w północnej Norwegii, którą odwiedził ponownie dopiero w 1984 roku, po 10 latach od wyprowadzki. Zaczął wtedy dokumentować rodzinny region.
Cato Lein zauważył, jak bardzo zmieniła się ta część Norwegii i postanowił utrwalić to na zdjęciach; jałowy krajobraz, przyrodę i ludność Północy.
Dawni przyjaciele z dzieciństwa wykonywali teraz ciężką pracę rybaków. Pokolenie urodzone w czasie wojny zdążyło się zestarzeć. Samowie, rdzenna ludność Laponii, odbudowali własną tożsamość narodową i utworzyli własny samorząd terytorialny, Sametinget.
Okręg Finnmark liczy niemal 50 tysięcy km2, ale zamieszkuje go obecnie jedynie 75 tysięcy ludzi, zajmujących się głównie hodowlą reniferów i rybołówstwem. Wzdłuż wybrzeża mieszkają przede wszystkim rybacy, a w głębi lądu Samowie.
Prezentowane zdjęcia są owocem wieloletniej i oszałamiającej podróży. Pochodzą z lat 1984 – 2014.
W tym roku Cato Lein złożył tę fotograficzną odyseję w jedną wystawę, która po raz pierwszy zostanie pokazana w Katowicach w kwietniu 2016.

Przełożyli: Maciej Liguziński oraz zespół Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Wstęp wolny!

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl