Śląskie Trendy

CASTING. Poczekalnia

„Casting” to adaptacja śmiesznej, acz gorzkiej komedii „Poczekalnia” Macieja Kowalewskiego. Jest to historia o dwóch nieudacznikach, którzy czekają na cud. Tym cudem ma być tytułowy casting, który ma odmienić ich los na lepsze, ma być wrotami do wielkiej kariery i jeszcze większych pieniądze; szansą na uwielbienie tłumów. Jednak wiadomo, jak to w życiu bywa, nic nie jest za darmo. Na odmianę trzeba sobie zasłużyć, przychylnemu losowi należy pomóc, dać mu szansę.

Premiera spektaklu będzie mieć miejsce 24 listopada 2017 (w piątek), o godz. 20.00 w Old Timers Garage (Katowice, ul. Gen. Jankego 132).

Bohaterzy tej komedii dają tę szansę losowi co i rusz, wielokrotnie, w koło Macieju i wciąż od nowa. Jest to syzyfowa praca, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana… Odmiana wciąż nie przychodzi. Dlaczego? Przecież obaj główni bohaterzy spektaklu spełniają wszystkie warunki ludzi sukcesu:
– są (stosunkowo) młodzi,
– mają talent,
– zapał,
– zamiłowanie do swojego zawodu,
– mają na swoim koncie wiele sukcesów na poziomie… regionalnym
– wielu ludzi zna ich… z widzenia,
– są poważani na skalę… na niedużą skalę,
– co środę wypełniają kupon lotto i czasami trafiają… trójkę.?

Dziś jest jednak dzień, kiedy los się odwróci, kiedy przyjdzie wreszcie ta szczęśliwa karta, kiedy drzwi do raju owszem zatrzasną się, ale za plecami. Szczęście jest tuż, tuż,… wreszcie koniec czekania, ale… Tylko czy los da im te szansę na lepsze jutro w życiu… Aktora.

„Casting” to przewrotna historia dwóch bohaterów, którzy przyjacielami, rywalami, aktorami, mężami tej samej kobiety. Jest to z założeń autora, polemika ze stereotypami wyobrażeń na temat życia Aktora, pławiącego się w luksusie, jedzącego na złotych talerzach.

Historia opowiedziana od strony kuli, teatr w teatrze. Coś co widzowie lubią najbardziej – odsłaniania kulis, tego co w życiu aktora jest skrywane i niewidoczne. Wszystko zostało niebywale sprytnie i zabawnie napisane przez Macieja Kowalewskiego. Cała historia to splot anegdot, legend, mitów i faktów z życia nie jednego aktora. Jest śmiesznie, ale gorzko momentami. Pojawia się żal i współczucie. Dlatego „Casting” to komediodramat w najlepszym polskim wydaniu.

Maciej Kowalewski
autor sztuki „Poczekalnia” na podstawie, której powstał spektakl „Casting. Poczekalnia”
rocznik 1969. Ukończył PWST w Krakowie. Aktor, scenarzysta, dramatopisarz, reżyser filmowy i teatralny, w latach 2007-2010 dyrektor Naczelny i Artystyczny warszawskiego Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.. Napisał 25 sztuk, m.in. Balladę o Zakaczawiu, Obywatela M, Poczekalnię, Bombę, Uznam. Wystąpił w filmach fabularnych, m.in. Pianiście, Liście Schindlera, Małej wielkiej miłości, Inheritance oraz serialach, m.in. Lokatorzy, Głęboka woda, Kasia i Tomek, Klan, Magda M. Zagrał dziesiątki ról teatralnych, m.in. Złego w Złym, Raya Manzarka w Jeźdźcu burzy, Dziennikarza w Weselu, Christiana w Cyranie de Bergerage, Merkucja w Romeo i Julii, Amfitriona w Amfitrionie czy Lucencja w Poskromieniu złośnicy. W 2011 r. debiutował jako reżyser filmowy filmem fabularnym wg. własnego scenariusza, pt. Trzy siostry T. Jest scenarzystą filmów Kochaj i tańcz, Maraton tańca czy seriali Głęboka woda i Barwy szczęścia. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zrealizował swoje sztuki Miss HIV i ExBarbie.

Jakub Wons
reżyser spektaklu „Casting. Poczekalnia”
rocznik 1982 urodzony w Warszawie.
Od 15 lat związany ze sceną. Związany z wieloma teatrami w Polsce m.in. Druga Strefa, Warsawy, Old Timers Garage. Zagrał w ponad 30 spektaklach, obecnie można go oglądać w sztukach „Halo Penis?”, „Żona do adopcji” i „Letni dzień w Old Timers Garage w Katowicach oraz w spektaklu „Okolice bikini” Macieja Kowalewskiego.
W latach 2010-2012 pracował w Teatrze Imka w Warszawie jako producent. W tym czasie produkował lub współprodukował spektakle: „Sprzedawcy Gumek” H. Levina, „Ja” M. Siegoczyńskiego, „Wodzirej” na podst. F. Falka, „Generał” J. Jakubowskiego, „Bohater Osama” D. Kelly, „Henryk Sienkiewicz Greatest Hits” K. Materny, „Król Dramatu” M. Modzelewskiego.
W telewizji i filmie staje po obu stronach kamery. Jako aktor wystąpił w wielu serialach i filmach, ostatnio w „Amoku” Kasi Adamik oraz „Kobieta budzi się rano” i „Ninie” Olgi Chajdas. Jako II reżyser pracował przy produkcjach: 2009 – „Zwerbowana miłość”, 2006-2007 – „Dwie strony medalu”, 2006
– „Dylematu 5”, 2006 – „Volpone albo lis”, 2005-2006 – „Okazja”, 2004 – „Dziki”. W 2015 roku debiutował jako reżyser w filmie krótkometrażowym „Bozia”.
Dotychczas w teatrze wyreżyserował monodram Sebastiana Cybulskiego „Pewniak” oraz sztukę „Kim jest Krysia”

Sebastian Cybulski
postać: Waldemar, spektaklu „CASTING. Poczekalnia”
rocznik 1982. z urodzenia Warszawiak, ale lubi podróżować po Polsce, po teatrach. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz Podyplomowych Studiów Menadżerskich na UW w Warszawie.Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce, nie boi się wyjechać w poszukiwaniach artystycznych. W Warszawie współpracuje z Teatrem Kwadrat, Teatrem Kamienica, Teatrem WARSawy, Teatrem TrzyRzecze, Teatrem Scena Prezentacje, Teatrem Komedia. Współpracował z Mikołajem Gabowskim „Wspomnienia Polskie” W. Gombrowicza; z Adamem Sajnukiem „Zaklęte Rewiry’” H. Worcell, „Kontrabnada” D. Mamet; z Robertem Talarczykiem „Open Chopin”; z Andrzejem Rozhinem „Berek, czyli upiór w moherze” M. Szczygielskiego; z Romualdem Szejdem „Proca” N. Kolady, z Aleksandrą Konieczną przy spektaklu „Pajęcza siec´”; z Adamem Biernackim „Skąpiec. Work in progress” Moliera czy „Rozkłady Jazdy” Petra Zelenki.?Pracował z wybitnym rosyjskim reżyserem Grigorijem Lifanovem, przy spektaklach „Bobok” F. Dostojewskiego, „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa (w brawurowej roli Korowiowa) czy w roli Raskolnikowa w „Zbrodni i karze” F. Dostojewskiego. Jako asystent reżysera wraz z Lifanovem pracował przy spektaklach dyplomowych „Gąska” N. Kolady oraz „Oz˙enek” M. Gogola w Teatrze Studyjnym PWSFTviT w Łodzi. Laureat nagrody Feliks Publiczności za spektakl „Proca” N. Kolady z warszawskiego Teatru Scena Prezentacje. Za rolę Siemiona w przedstawieniu „Bobok” F. Dostojewskiego otrzymał nagrodę aktorską Biały Bez w Poznaniu. Na dużym ekranie zagrał w filmach „Historia Roja” K. Zalewskiego, „Warsaw by Night” N. Korycka-Gruz, „Kanadyjskie Sukienki” M. Michalskiego. W serialach obecny m.in. „Ojciec Mateusz” „Komisarz Alex” a przez pare sezonów grał jedną z głównych postaci serialu „Barwy Szczęścia”.Ostatnio producent przy spektaklach „Rozkłady Jazdy” czy „Pewniak”.

Andrzej Popiel
postać: Arkadiusz, spektaklu „CASTING. Poczekalnia”
rocznik 1990. Z pochodzenia Krakus, ale polubił Warszawę. Aktor charakterystyczny dzięki swoim niebywałym 165 cm wzrostu, które potrafi doskonale i błyskotliwie wykorzystać. Absolwent PSA im. A. Sewruka w Olsztynie.Od dwóch lat twarz kampanii sieci „Żabka” gdzie udowadnia, że nawet w reklamie moz˙na zaprezentować kunszt aktorski. Na dużym ekranie debiutował u Wojtka Smarzowskiego w „Wołyniu” graja?c brata głównej bohaterki. Następnie przyszła pora na „Jestem Mordercą” Maćka Pieprzycy, „Kamerdynera” Filipa Bajona i kilka innych projektów które są w produkcji. W serialach równiez˙ obecny m.in. „Ojciec Mateusz” „Komisarz Alex” „Barwy Szczęścia” „M jak Miłość´” „Klan” „Na Wspólnej” , a aktualnie w przygotowaniu „Korona Królowej” gdzie gra jedną z wiodących ról. W teatrze miał okazję pracować z M. Grabowskim „Trans-Atlantyk”, „Sceny z Nowego Świata” B. Semotiuk, „Separatyści” A. Sroka, „Zabawy z Ogniem” A. Majczak oraz „Nie dorosłem, czyli piosenki taty Kazika” J. Bończyk.
Bierze udział w czytaniach performatywnych, samemu również je organizując. Do tego dochodzą etiudy, filmy krótkometrażowe, widowiska okolicznościowe, lektorka, praca w radiu, współpraca przy wydarzeniach z ZASPem oraz szereg przeróżnych inicjatyw na jakie mu tylko przyjdzie ochota!

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl