Śląskie Trendy

„Calineczka – Reaktywacja” w Teatrze Dzieci Zagłębia

W sobotę, 9 stycznia o godz. 16 w Teatrze Dzieci Zagłębia zobaczyć będzie można spektakl „Calineczka – Reaktywacja”. Na teatralną ucztę zaproszone są całe rodziny, a treść spektaklu przygotowana jest w taki sposób, by zabawić maluchy, a dorosłym dać nieco do myślenia…

W tym przedstawieniu na nowo odkrywamy przygody Calineczki. W naszej wersji wydarzeń nie jest ona miniaturową osóbką, nie śpi w skorupie orzecha i nie pływa w talerzu. Jest zwykłą dziewczynką, niezauważaną przez zagonionych codziennym życiem rodziców. Ucieczka do bajki wydaje jej się najlepszym wyjściem. Okazuje się jednak, że życie w wyimaginowanym świecie nie jest takie proste jakby się wydawało. Nawet w rzeczywistość, która powinna być wedle naszych wyobrażeń idealna, wdziera się konformizm, obłuda i zwykła zawiść. Tak jak w życiu jest tam też miejsce na proste i prawdziwe odruchy. Na miłość, czytanie bajek, przebywanie we wzajemnym towarzystwie i czerpanie z tego przyjemności. Należy jednak pamiętać, że baśniowe fantazje mogą działać jak narkotyk, można się w nich zatracić i jeśli w porę się nie zorientujemy, że to tylko bajka, niewidzialna brama może się zamknąć, możemy nie wrócić z tego nierealnego świata.

W świetle otaczającej nas kultury masowej „Calineczka” reprezentuje sztukę „trudną”. Sztukę, do której widz powinien się przygotować. Tutaj nic nie jest łatwe, lekkie i przyjemne. Spektakl, w którym można dostrzec wiele odwołań do stylistyki Tima Burtona, muzyka cytująca dzieła Dany’ego Elfmana, jest spektaklem przeznaczonym dla odbiorcy „zaangażowanego”.

Pokażmy dzieciom, że bajki nie „służą” tylko do bezrefleksyjnego oglądania, ale że mogą dać przyjemność wyciągania wniosków i uczyć myślenia.

 

Tekst – Dariusz Czajkowski

Reżyseria – Adam E. Kwapisz

Scenografia – Urszula Kubicz-Fik

Muzyka – Marcin Partyka

Ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko

Obsada:

Calineczka – Ewa Zawada;

Matka Calineczki – Katarzyna Bała;

Żab – Jacek Mikołajczyk;

Matka Żaba – Katarzyna Bała;

Chrabąszcz – Adam E. Kwapisz;

Kolega Chrabąszcza – Jacek Mikołajczyk;

Żona Chrabąszcza I – Katarzyna Bała;

Żona Chrabąszcza II – Edyta Dziura;

Żona Chrabąszcza III – Joanna Rząp;

Mysz – Joanna Rząp;

Kret – Kamil Katolik.

Czas trwania spektaklu 1godzina 20min ( w tym 20 min. przerwy)

Spektakl dla dzieci od 5 lat.

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl