Śląskie Trendy

Bytom – 1725 n.p.m. BesKitu i Vołosi

Co góralskie przyśpiewki i obyrtki mają wspólnego ze sztuką współczesną? Na pozór niewiele, ale zmieniło się to za sprawą grupy studentów krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu którzy przygorowali nowatorski projekt artystyczny inspirowany kulturą Beskidu Żywieckiego, zatytułowany „BesKitu”. Spektakl pt. „1725 m n.p.m.”, to sztuka na którą składają się elementy tańca współczesnego połączone z elementami tradycyjnych tańców Górali Żywieckich. Muzyka grana jest na żywo przez zespół VOŁOSI. W bytomskim Teatrze Rozbark spektakl zobaczyć będziemy mogli w środę, 18 maja 2016 o godz. 19.

Rzadko zdarza się, aby na scenie tańca współczesnego do spektaklu teatru tańca muzycy akompaniowali w czasie rzeczywistym – co jest normą w góralskim folklorze. Spektakl jest dużym wyzwaniem dla twórców, eksperymentem… „BesKitu” tworzą studenci renomowanej uczelni oraz szeroko znani międzynarodowej publiczności muzycy zespołu VOŁOSI. Z połączenia niskiego z wysokim, tradycyjnego z awangardowym i prostego z wyrafinowanym – tworzą zupełnie nową jakość i nową formę ekspresji.

Projekt jest autorskim konceptem Joanny Chułek, pomysłodawczyni i twórczyni spektaklu. Choreografia powstała we współpracy z tancerzami. Joanna Chułek ma już na swoim koncie szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych. Jest laureatką nagrody artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego „Złote Maski” za choreografię do spektaklu „Heimsuchung/Nawiedzenie” (spektakl był prezentowany kilkanaście razy w Polsce, Niemczech, Rosji, na Węgrzech). Na co dzień pracuje w katowickim Teatrze Żelaznym, jest stypendystką Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury.

Co tak wyjątkowego znajdziemy w projekcie „BesKitu” oraz spektaklu „1725 m n.p.m.”? Oddajmy głos autorce: -To hybryda. Zawsze zastanawiało mnie, skąd bierze się potrzeba tak starannego separowania kultury tradycyjnej od współczesnej, chcę przełamać ten podział, sprawić aby widzowie zatrzymali się razem z nami na chwilę, pozwolić im na refleksję w codziennym biegu. Poza tym, zafascynowana górami, od zawsze chciałam przenieść ten świat chociaż w minimalnym stopniu na scenę, a marzeniem była muzyka grana na żywo – mówi. Joanna Chułek podkreśla także, że najważniejsze dla niej będą reakcje publiczności, dlatego prócz samego widowiska przeprowadzi też serię rozmów twórców i aktorów z publicznością oraz warsztaty wokalno-taneczne dla młodzieży, dorosłych i seniorów. – Bez tych konfrontacji projekt byłby niepełny, liczy się dla nas przede wszystkim odbiór tego, co robimy, a nie jednokierunkowy przekaz – zapewnia.

Premierowy pokaz projektu odbył się 16 października 2015 roku na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

// Autorzy
Reżyseria, pomysłodawczyni, aktorka – tancerka – Joanna Chułek
Aktorzy – tancerze Anna Kamińska ; Katarzyna Pawłowska ; Bartłomiej Mieszczak; Oscar Mafa ; Paweł Szlinger
Reżyser światła – Paweł Murlik ; Maciej Kosteczka
Produkcja – Filip Pawlak

Muzyka – zespół VOŁOSI : Krzysztof Lasoń ; Zbigniew Michałek ; Jan Kaczmarzyk ; Stanisław Lasoń ; Robert Waszut

 Bilety w cenie: 10 zł ulgowy, 20 zł normalny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl