Śląskie Trendy

Bulwaru zachodzącego słońca – premiera w Teatrze Rozrywki

Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza serdecznie 21 kwietnia 2017 r. na polską prapremierę słynnego musicalu „Bulwar zachodzącego słońca„. Twórcą spektaklu jest Michał Znaniecki – słynny reżyser teatralny i operowy, autor takich przebojowych musicali, jak m.in. „Billy Elliot”, „Jekyll & Hyde”, czy „Producenci”. Zapowiada się zapierający dech w piersiach musical z monumentalną scenografią. Na jego potrzeby powstała m.in. replika forda, który w pewnym momencie wjedzie na scenę! W rolach głównych występują Maria Meyer oraz Artur Święs.

Andrew Lloyd Webber sięgnął do klasyki kina, o czym nie zawsze się pamięta – jego musical Sunset Boulevard (1993) jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule (1950) w reż. Billy’ego Wildera. Filmu z muzyką Franza Waxmana, urodzonego chorzowianina, który za swoją kompozycję do tego obrazu otrzymał Oscara. Kolejne dwa Oscary przypadły autorom scenografii i scenarzystom. Poza tym film był nominowany do Oscara jeszcze w ośmiu kategoriach.

Musical miał prapremierę 12 lipca 1993 r., w nowo wówczas wyremontowanym Adelphi Theatre w Londynie, w którym przez kolejne lata Andrew Lloyd Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale.

Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

W filmie w rolę aktorki Normy Desmond wcieliła się wielka Gloria Swanson.W najnowszej wersji musicalu na West Endzie gra z ogromnym sukcesem Glenn Close.

Polska prapremiera 21 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Spektakle popremierowe od 22 do 30 kwietnia.

muzyka: Andrew Lloyd Webber
scenariusz i teksty piosenek: Don Black & Christopher Hampton
na podstawie filmu Billy’ego Wildera

orkiestracja: David Cullen & Andrew Lloyd Webber
produkcja oryginalna: The Really Useful Group Ltd.

przekład: Lesław Haliński
reżyseria: Michał Znaniecki
choreografia: Inga Pilchowska
scenografia: Luigi Scoglio
kostiumy: Magdalena Dąbrowska
kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
kierownictwo wokalne: Ewa Zug
wizualizacje: Bogumił Palewicz

OBSADA:
Joe Gillis – Artur Święs
Norma Swanson – Maria Meyer
Betty Schaefer – Wioletta Białk
Max von Mayerling – Dariusz Niebudek (gościnnie)
Cecil de Mille – Andrzej Kowalczyk
Artie Green – Marek Chudziński
Sheldrake – Mirosław Książek
Manfred – Kamil Baron

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl